Strona głównaChorobyNowa szansa na ochronę przed rakiem skóry i oparzeniami słonecznymi

Nowa szansa na ochronę przed rakiem skóry i oparzeniami słonecznymi

Grupa naukowców z Duke University odkryła TRPV4, cząstkę, które może pomóc w walce z rakiem skóry.
Nowa szansa na ochronę przed rakiem skóry i oparzeniami słonecznymi [© fox17 - Fotolia.com] Odkryto TRPV4, cząsteczkę, która może pomóc w walce z nowotworami skóry i stworzenie nowych antyoparzeniowych kremów przeciwsłonecznych.

Promieniowanie słoneczne, szczególnie ultrafioletowe typu B (UVB), umożliwia komórkom skóry wytwarzanie substancji (takich jak witamina D) niezbędnych dla dobrego funkcjonowania ciała. Nadmierna ekspozycja na te promienie jednak może być bardzo niebezpieczna, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie DNA i choroby skóry. W tym kontekście, bolesne oparzenia słoneczne są swoistym alarmem przed dalszą ekspozycją na słońce.

Starając się zrozumieć mechanizmy komórkowe, które rządzą sygnałami bólu i świądu związanego z oparzeniem słonecznym, amerykańscy naukowcy zidentyfikowali ich przyczynę: to TRPV4, cząstki znajdujące się komórkach skóry i kontrolujące poziom wapnia. W badaniach posłużono się genetycznie zmodyfikowanymi myszami, u których wyłączono" gen odpowiedzialny za powstawanie TRPV4 i gryzoniami z grupy kontrolnej.

Dokonawszy ekspozycji na UVB dwóch grup myszy, naukowcy zaobserwowali, że podczas gdy u grupy kontrolnej zaobserwowano klasyczne objawy oparzenia, u zmodyfikowanych genetycznie gryzoni symptomy te były prawie całkowicie nieobecne. Następnie, za pomocą ludzkich komórek, odkryto mechanizmy molekularne, które występują w wyniku długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UVB.

Odkryty mechanizm polega na tym, że promieniowanie prowadzi do aktywacji TRPV4, co następnie umożliwia wejście dużej liczby jonów wapnia do komórki. Z kolei cząsteczki wapnia prowadzą do aktywacji innej cząsteczki, zwanej endoteliną, co - jak w błędnym kole - sprawia, że TRPV4 umożliwia dostęp kolejnym jonom wapnia.

Wyniki wskazują, że TRPV4 jest kluczem dla zapobiegania i leczenia oparzeń słonecznych, a także przewlekłych chorób wywołanych przez słońce, takich jak rak skóry lub przyspieszone starzenie się skóry, mówią uczeni. Teraz trzeba opracować inhibitory TRPV4, które mogłyby być też dołączane do konwencjonalnych kremów przeciwsłonecznych w celu zapewnienia lepszej ochrony, dodają autorzy badań.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

Blog