Choroby serca i układu krążenia stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania, tym bardziej więc warto wiedzieć, co można zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju tych dolegliwości.
Od czego zależy ryzyko?
Wiek jest ważnym czynnikiem ryzyka, podobnie jak historia zachorowań w rodzinie. Poza tym palenie papierosów ma tu istotne znaczenie - rozwój chorób serca jest o 60% wyższy u palaczy, o 25% wyższy u palaczy biernych.
Hormonalna Terapia Zastępcza powoduje niewielki wzrost ryzyka w pierwszym roku jej przyjmowania.
Wysokie ciśnienie krwi jest kolejnym czynnikiem ryzyka, podobnie jak wysoki poziom "złego" cholesterolu (LDL), ponieważ zagraża światłu tętnic.
Pewne cechy fizyczne mogą predysponować do wyższego prawdopodobieństwa choroby niedokrwiennej serca, np. niski wzrost i obwód w pasie powyżej 100 cm dla mężczyzn i 90 cm dla kobiet.
Czy da się zapobiec chorobom? Niezupełnie, ale rzucenie palenia, zmniejszenie masy ciała i leczenie nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy mogą znacząco zredukować ryzyko.
Regularne ćwiczenia, np. 30-minutowy szybki marsz, pływanie lub jazda na rowerze pięć razy w tygodniu to aktywności rekomendowane przez British Heart Foundation jako istotnie pomagające zapobiegać chorobom serca.
Eksperci mają dobre i złe wiadomości lubiących wyskokowe trunki. Jedna lub dwie jednostki alkoholu dziennie w przypadku mężczyzn po czterdziestce i kobiet w wieku pomenopauzalnym pomaga chronić serce. Ale regularne picie większych ilości alkoholu podnosi ciśnienie i negatywnie wpływa na stan zdrowia.
Pięć porcji warzyw i owoców dzienniechroni serce; polifenole zawarte w tych produktach równoważą skutki złego cholesterolu. Ponadto regularne spożywanie ryb zmniejsza ryzyko wylewu. Szczególnie polecane są ryby bogate w cenne kwasy tłuszczowe omega-3, tj. tuńczyk, makrela, łosoś, śledź czy sardynki.
Objawy Najpowszechniejszym symptomem jest ból w środkowej części klatki piersiowej i choć może być silny, jego intensywność jest różna i bywa odczuwany także w ramionach, szyi lub żuchwie. Osoba cierpiąca na chorobę serca może też doświadczać braku tchu i wymiotów. Atak choroby wiąże się też ze zwiększoną potliwością oraz bladością.