Strona głównaChorobyPalenie papierosów powoduje kilkanaście nowotworów. Zobacz, dlaczego

Palenie papierosów powoduje kilkanaście nowotworów. Zobacz, dlaczego

Palenie papierosów jest czynnikiem ryzyka co najmniej 17 rodzajów nowotworów i zabiera życie ponad sześciu milionom ludzi każdego roku. Dzieje się tak dlatego, że dym papierosowy zmienia DNA w komórkach i sprawia, że stają się podatne na rozwój raka.
Palenie papierosów powoduje kilkanaście nowotworów. Zobacz, dlaczego [Papierosy, ©  BillionPhotos.com - Fotolia.com] Kiedy uczeni z Los Alamos National Laboratory zbadali tysiące genomów ludzkich nowotworów, okazało się, że w przypadku palaczy zidentyfikowano sygnatury mutacji, które są związane z dymem tytoniowym. Jedynie w tkankach nowotworowych osób narażonych na dym papierosowy odkryto znany czynnik rakotwórczy tytoniu.

W papierosach znajduje się wiele kancerogenów, które sprzyjają uszkodzeniom DNA. Kiedy mutacje w komórkach nawarstwiają się, część z nich łatwo staje się rakotwórczymi.

Według ekspertów, palenie paczki papierosów dziennie przez okres jednego roku spowoduje 150 mutacji genetycznych w każdej komórce w płuc. Co więcej, tak intensywne palenie prowadzi do mutacji DNA komórek: krtani, gardła, jamy ustnej, pęcherza moczowego i wątroby.

Wobec takiego nagromadzenia mutacji, choćby nawet ich niewielki odsetek ulegałby rakotwórczym modyfikacjom, zagrożenie jest bardzo wysokie. Im więcej wypala się , tym wyższe ma się ryzyko rozwoju raka.

Dotychczas dysponowano dużą ilością dowodów epidemiologicznych łączących palenie z rakiem, ale teraz naprawdę można obserwować i oceniać zmiany molekularne w DNA spowodowane przez palenie papierosów, wyjaśniają autorzy badań. Dzięki nowym testom wskazano np. na ile zwiększona była ilość wywołanych paleniem mutacji w płucach, co wyjaśnia, dlaczego palacze mają wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na . Poza wspomnianym, palenie papierosów może wywoływać raka: krwi, pęcherza, , jelita grubego, przełyku, nerki i miedniczki nerkowej, krtani, , jamy ustnej i , trzustki, tchawicy, oskrzeli, .

Jak szacuje Światowa organizacja Zdrowia, jeśli nic się nie zmieni, w XXI wieku palenie papierosów spowoduje śmierć ponad miliarda ludzi.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy