Strona głównaChorobyProstata, dieta i zioła

Prostata, dieta i zioła

Zapalenie gruczołu krokowego i łagodny rozrost prostaty to najczęstsze dolegliwości urologiczne spotykające mężczyzn około 50. roku życia. WHO podaje szokujące statystyki, z których wynika, że około 50 proc. mężczyzn po 60. roku życia i 100 procent po 80. roku życia cierpi z powodu rozrostu gruczołu krokowego.
Prostata, dieta i zioła [© Queen - Fotolia.com] W Polsce ponad 4 mln mężczyzn po 50. roku odczuwa pierwsze zwiastuny tej wstydliwej a jakże poważnej dolegliwości. Jednak większość mężczyzn je bagatelizuje, uznając ten problem za przejściowy. W tej sytuacji dużą rolę odgrywają kobiety, które widząc zachowanie swoich mężczyzn dochodzą do oczywistych wniosków - a mianowicie wystąpienia pierwszych objawów związanych z prostatą. To zazwyczaj dzięki ich namową, mężczyzna udaje się do lekarza i rozpoczyna odpowiednie leczenie.

Problemy z oddawaniem moczu, częste parcie na pęcherz - głównie nocą, słaby strumień moczu, przerywane oddawanie moczu oraz uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza to sygnał dla mężczyzny, który zobowiązuje go do odbycia pierwszej wizyty u urologa i wykonanie podstawowych rutynowych badań prostaty. Wczesne rozpoznanie rozrostu gruczołu krokowego i zastosowanie odpowiedniej terapii umożliwia utrzymać jego sprawne funkcjonowanie i przywrócić wcześniejszy komfort życia. Zbagatelizowanie powyższych objawów może prowadzić do poważnych powikłań i zaburzeń nie tylko gruczołu krokowego, ale i innych organów ludzkiego organizmu.

Istotną rolę w profilaktyce zwalczania problemów związanych z prostatą spełnia między innymi odpowiednia dieta oraz stosowanie łagodnych delikatnych preparatów naturalnych. Mężczyźni, u których wykryto tę dolegliwość powinni uwzględnić w codziennej diecie warzywa strączkowe, do których bez wątpienia należy soja, cieciorka, bób, fasola, groch, pestki dyni, słonecznik czy sezam. Rośliny te zawierają fitosterole łagodzą stany zapalne, które z reguły towarzyszą rozrostowi stercza.

W przypadku rozrostu gruczołu krokowego jak i wielu innych dolegliwości zawsze możemy liczyć na pomoc samej natury. Preparaty naturalne stosowane przy początkowej fazie rozrostu gruczołu krokowego mogą łagodzić objawy tego schorzenia a nierzadko pozwalają uniknąć stosowania leków konwencjonalnych lub leczenia chirurgicznego.

Palma sabałowa - korzystnie wpływa na metabolizm męskich hormonów płciowych ograniczając ryzyko powiększenia się prostaty. Wspomaga również prawidłowe funkcje układu moczowo-płciowego.

Wyciąg z korzenia pokrzywy - wpływa oczyszczająco na układ moczowo- płciowy.

Likopen - to wyciąg z pomidora, który działa antyoksydacyjnie. Duże dawki likopenu, flawonoidu znajdują się np. w ugotowanych pomidorach.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 19:16:42, 07-03-2007 czort

  To fajne, ale nazbyt ogólnikowe. Jako artykuł rozpoznawczy, czy zapoznawczy, to dobry, ale. Brak jest w tej mierze odpowiedniej propaga
  ndy oświatowej. Facetów potrzebujących jest multum ale wiedza na ten temat żadna. Jestem za środkami naturalnymi; ziołolecznictwo, przyrodolecznictwo itd. Rzecz sprowadza się do tego, że gość oddaje się
  w ręce tego czy owego medyka, czy uzdrowiciela a ten go doi, a rezultaty
  mizerne. Jak mi ktoś coś powie o palmie sabałowej to go uduszę. Co nib
  y mam wyrwać drzewo z korzeniami, spiłować i jeść trociny, A rośliny
  motylkowe, jak koń siano ? Kiedy ktoś zajmie się właściwą edukacją fa
  cetów na ten temat.
  ... zobacz więcej
 • 10:32:23, 18-01-2020 mroziok

  Podobno pestki dyni działają dobrze na prostatę.
 • 13:53:34, 13-03-2020 thiel.mabelle

  Z jakich ziół korzystacie najczęściej?
 • 17:48:48, 25-03-2020 ullrich.destiny

  Staram się ograniczać jedzenie, lecz mam problem z silną wolą.
 • 13:32:23, 28-04-2020 KarinaMa

  Jasne, że tak. Naturalne preparaty mogą oddziaływać na Was bardzo dobrze. Chodzi w końcu o to, że jeśli macie wesprzeć organizm, to zdecydowanie lepiej zrobić to poprzez https://www.herbapol.com.pl/produkty...a/funkcjonalne Dzięki temu nie będziecie musieli obawiać się o stan Waszego organizmu.
 • 16:24:37, 12-11-2020 pestka.

  Jeśli gotuję w domu to używam wielu przypraw ziołowych, np tymianek i bazylia. Jednak jak jem na mieście to często mi ich brakuje w potrawach restauracyjnych. Co prawda niektóre firmy maja świetnie doprawione dania, np katering margaret ale ja i tak lubie zawsze dodać czegoś od siebie i zindywidualizować smak potrawy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Pola Nadziei
 • Hospicja.pl
 • Oferty pracy