29 maja w Krakowie odbyła się konferencja prasowa „Transplantacja szpiku kostnego jako nowoczesna metoda terapeutyczna. Doświadczenia własne Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego", zainicjowana przez Katedrę i Klinikę Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stowarzyszenie Pacjentów po Transplantacji Szpiku Kostnego oraz Fundację Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. Prof. Juliana Aleksandrowicza.
Konferencja zorganizowana została z okazji XII spotkania pacjentów po transplantacji szpiku kostnego. Jej gospodarzem był prof. dr hab. med. Aleksander Skotnicki - Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Ważnym elementem konferencji była prezentacja osiągnięć Kliniki Hematologii CMUJ w Krakowie w zakresie transplantacji szpiku kostnego. Prof. dr hab. med. Aleksander Skotnicki podkreślił, że transplantacja ta zalicza się do nowoczesnych metod terapeutycznych.
Dzięki postępowi dokonującemu się zarówno w hematologii, jak i innych dziedzinach medycyny ważnych dla przeszczepień (m.in. w serologii, immunologii, farmakologii) przeprowadza się coraz więcej udanych transplantacji. W Klinice Hematologii CMUJ w ciągu ostatnich 10 lat wykonanych zostało ponad 500 zabiegów transplantacji szpiku kostnego ze skutecznością (wieloletnie przeżycie bez nawrotu choroby) sięgającą - w zależności od typu choroby - od 45-75%.
Przeszczepienie szpiku to zabieg polegający na podaniu pacjentowi preparatu zawierającego komórki macierzyste krwiotworzenia, będące w stanie odtworzyć układ krwiotwórczy chorego, który uległ poważnemu uszkodzeniu w czasie wcześniejszej chemioterapii lub radioterapii albo zastąpić patologiczne krwiotworzenie chorego objawiające się niekontrolowanym namnażaniem złośliwych komórek krwi, szpikiem osoby zdrowej (np. w przebiegu białaczki).
Przeszczepień komórek macierzystych szpiku dokonuje się w kilku sytuacjach klinicznych: przede wszystkim w chorobach rozrostowych układu krwiotwórczego czyli w białaczkach i - rzadziej - w zespołach mielodysplastycznych. Transplantację przeprowadza się również w ziarnicy złośliwej, chłoniaku oraz szpiczaku plazmocytowym i w ciężkich postaciach niedokrwistości aplastycznej (gdy szpik przestaje wytwarzać w odpowiedniej liczbie komórki krwi). Kolejną grupą wskazań do przeszczepień są inne choroby komórki macierzystej - genetycznie uwarunkowane defekty prowadzące do zaburzeń odpowiedzi immunologicznej. Są rzadziej spotykane, występują głównie u dzieci.
W Polsce na nowotworowe choroby krwi (ostre i przewlekłe białaczki, chłoniaka oraz szpiczak mnogi) zapada rocznie ok. 12 000 osób (wielkość małego miasteczka). Powyższe dane powinny wykształcić w nas czujność onkologiczną, która skłoni nas do poddawania się regularnym badaniom przesiewowym. Najprostszym z nich jest morfologia krwi, która dostarcza informacji o funkcjonowaniu całego organizmu.