Strona głównaChorobyStłuczenie, zwichnięcie czy złamanie? W diagnozie pomoże rezonans magnetyczny

Stłuczenie, zwichnięcie czy złamanie? W diagnozie pomoże rezonans magnetyczny

Koniec sezonu na stokach i krótkotrwałe ataki zimy powodujące oblodzenia na miejskich chodnikach sprzyjają kontuzjom. Wystarczy chwila nieuwagi i niefortunny upadek, by nabawić się bolesnego urazu.
Stłuczenie, zwichnięcie czy złamanie? W diagnozie pomoże rezonans magnetyczny [Fot. oksanazahray - Fotolia.com] Zazwyczaj cierpimy z powodu uszkodzeń kostek, kolan i nadgarstków, takich jak zwichnięcia czy skręcenia. Najczęściej towarzyszom im dolegliwości bólowe i obrzęki, które zwykle leczymy metodami „domowymi”, stosując i okłady z lodu. Jeżeli pomimo to opuchlizna nie będzie się zmniejszać bądź co gorsza obrzęk będzie się stawał coraz większy, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza.

Jeśli po kontuzji ból wraz z upływem dni nie mija, a wręcz nasila się, nie ignorujmy problemu. Dlaczego to takie ważne?
Zlekceważenie poważnego urazu stawu oznacza nie tylko konieczność zmagania się dłużej z bólem i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Grozi również jego odnowieniem i kolejnymi bolesnymi dolegliwościami, a w dalszej perspektywie powstaniem nieodwracalnych zmian , które uniemożliwiają powrót do normalnej aktywności ruchowej – ostrzega dr hab. n. med. Piotr Łuczkiewicz z Centrum Medycznego Affidea Gdańsk.
Złamanie, zwichnięcie, a czasami stłuczenie trudno odróżnić. Najłatwiej oczywiście, gdy mamy do czynienia ze złamaniem o największym nasileniu, czyli otwartym. Wtedy nie ma najmniejszego problemu zauważyć i rozpoznać rodzaj kontuzji. Może jednak być ona też bardzo delikatna, ledwo dostrzegalna, chociażby stłuczenie w kości np. w kolanie, niewidoczne nawet na bardzo dobrze wykonanym zdjęciu radiologicznym.
Badaniem, które umożliwia nam zupełnie nieinwazyjną ocenę kondycji całego układu kostno-stawowego jest . To jedna z najdokładniejszych metod obrazowych, która pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian. W ten sposób możemy zbadać m.in. powierzchnie stawowe, więzadła, łąkotki, sprawdzić ilość płynu stawowego, a także wykryć ewentualne zmiany zapalne czy zwyrodnieniowe, a nawet nowotworowe struktur kostnych, których nie pokaże nam zdjęcie rentgenowskie – tłumaczy dr hab. n. med. Piotr Łuczkiewicz.
Wiadomo, że prawie każde złamanie trzeba unieruchomić. Jeśli chodzi o stłuczenie, należy ograniczyć obciążenie. Uszkodzona w ten sposób część ciała jest najmniej stabilna po 2-3 tygodniach i wtedy , jeśli pacjent nadal obciąża, na przykład kolano, może dojść do złamania podchrzęstnego. To duży problemem, bo tam wcześniej czy później rozwiną się zmiany zwyrodnieniowe, co uniemożliwi normalne korzystanie z kolana i spowoduje ból na dłuższy czas – podkreśla dr Witold Stelmaszczyk, radiolog. – Zwichnięcie też jest bardzo proste do odróżnienia, bo jeśli widzimy, że np. jeden palec nie stanowi jednej linii z pozostałymi, że jeden paliczek jest zupełnie z boku, to mamy stuprocentową pewność, że to jest zwichnięcie – dodaje doktor Stelmaszczyk.
A co jeśli w przeszłości zignorowaliśmy kontuzję? Jeżeli obawiamy się o swoje zdrowie i o to, czy dawny uraz nie stanowi zagrożenia, warto umówić się na wizytę u lekarza ortopedy. To ważne, aby jak najwcześniej zdiagnozować skutki obrażenia.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 00:00:08, 03-04-2019 lay

  no mi w diagnozie pomógł rezonans , ale robiłam prywatnie w wizji v u mnie w łodzi żeby przyspieszyć sprawę. dzięki temu szybciej mogła się operacja odbyć i dzisiaj zdrowa jak ryba jestem
 • 23:39:05, 03-05-2020 Regina65

  Raz miałam wykonywany rezonans magnetyczny i przyznam, że trochę się bałam. Nie samego badania, ale reakcji organizmu na kontrast. Próba przed podaniem oraz tłumaczenie personelu pomogły mi jakoś spokojnie przez to przejść. Badania robiłam w Lux Medzie https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dl...ns-magnetyczny bo mieli najszybsze terminy. Zależało mi wtedy na czasie. Wyniki odebrałam przez internet.
  ... zobacz więcej
 • 16:01:16, 16-07-2020 adinka

  Doskonale wiem, że w pewnym wieku coraz więcej "podzespołów" zaczyna szwankować, dlatego powinniśmy wiedzieć, gdzie co i jak, jak lekarz nam powie: "Zapisz się na rezonans!" . W kolejce na kasę chorych na dzień dzisiejszy możemy nie doczekać, dlatego wiedźcie, że w Warszawie jest placówka, która ma dość krótkie terminy, jeśli chodzi o rezonans różnych części ciała. Nazywa się MRI Diagnostyka, a cennik dostępny jest na ich stronie.
 • 17:12:04, 19-07-2020 zbogan

  Rezonans to jedno z najdokładniejszych badań obrazowych więc powinien wskazać różnicę.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Kosciol.pl
 • EWST.pl
 • Hospicja.pl
 • Oferty pracy