Strona głównaChorobyStłuczenie, zwichnięcie czy złamanie? W diagnozie pomoże rezonans magnetyczny

Stłuczenie, zwichnięcie czy złamanie? W diagnozie pomoże rezonans magnetyczny

Koniec sezonu na stokach i krótkotrwałe ataki zimy powodujące oblodzenia na miejskich chodnikach sprzyjają kontuzjom. Wystarczy chwila nieuwagi i niefortunny upadek, by nabawić się bolesnego urazu.
Stłuczenie, zwichnięcie czy złamanie? W diagnozie pomoże rezonans magnetyczny [Fot. oksanazahray - Fotolia.com] Zazwyczaj cierpimy z powodu uszkodzeń kostek, kolan i nadgarstków, takich jak zwichnięcia czy skręcenia. Najczęściej towarzyszom im dolegliwości bólowe i obrzęki, które zwykle leczymy metodami „domowymi”, stosując i okłady z lodu. Jeżeli pomimo to opuchlizna nie będzie się zmniejszać bądź co gorsza obrzęk będzie się stawał coraz większy, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza.

Jeśli po kontuzji ból wraz z upływem dni nie mija, a wręcz nasila się, nie ignorujmy problemu. Dlaczego to takie ważne?
Zlekceważenie poważnego urazu stawu oznacza nie tylko konieczność zmagania się dłużej z bólem i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Grozi również jego odnowieniem i kolejnymi bolesnymi dolegliwościami, a w dalszej perspektywie powstaniem nieodwracalnych zmian , które uniemożliwiają powrót do normalnej aktywności ruchowej – ostrzega dr hab. n. med. Piotr Łuczkiewicz z Centrum Medycznego Affidea Gdańsk.
Złamanie, zwichnięcie, a czasami stłuczenie trudno odróżnić. Najłatwiej oczywiście, gdy mamy do czynienia ze złamaniem o największym nasileniu, czyli otwartym. Wtedy nie ma najmniejszego problemu zauważyć i rozpoznać rodzaj kontuzji. Może jednak być ona też bardzo delikatna, ledwo dostrzegalna, chociażby stłuczenie w kości np. w kolanie, niewidoczne nawet na bardzo dobrze wykonanym zdjęciu radiologicznym.
Badaniem, które umożliwia nam zupełnie nieinwazyjną ocenę kondycji całego układu kostno-stawowego jest . To jedna z najdokładniejszych metod obrazowych, która pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian. W ten sposób możemy zbadać m.in. powierzchnie stawowe, więzadła, łąkotki, sprawdzić ilość płynu stawowego, a także wykryć ewentualne zmiany zapalne czy zwyrodnieniowe, a nawet nowotworowe struktur kostnych, których nie pokaże nam zdjęcie rentgenowskie – tłumaczy dr hab. n. med. Piotr Łuczkiewicz.
Wiadomo, że prawie każde złamanie trzeba unieruchomić. Jeśli chodzi o stłuczenie, należy ograniczyć obciążenie. Uszkodzona w ten sposób część ciała jest najmniej stabilna po 2-3 tygodniach i wtedy , jeśli pacjent nadal obciąża, na przykład kolano, może dojść do złamania podchrzęstnego. To duży problemem, bo tam wcześniej czy później rozwiną się zmiany zwyrodnieniowe, co uniemożliwi normalne korzystanie z kolana i spowoduje ból na dłuższy czas – podkreśla dr Witold Stelmaszczyk, radiolog. – Zwichnięcie też jest bardzo proste do odróżnienia, bo jeśli widzimy, że np. jeden palec nie stanowi jednej linii z pozostałymi, że jeden paliczek jest zupełnie z boku, to mamy stuprocentową pewność, że to jest zwichnięcie – dodaje doktor Stelmaszczyk.
A co jeśli w przeszłości zignorowaliśmy kontuzję? Jeżeli obawiamy się o swoje zdrowie i o to, czy dawny uraz nie stanowi zagrożenia, warto umówić się na wizytę u lekarza ortopedy. To ważne, aby jak najwcześniej zdiagnozować skutki obrażenia.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 00:00:08, 03-04-2019 lay

    no mi w diagnozie pomógł rezonans , ale robiłam prywatnie w wizji v u mnie w łodzi żeby przyspieszyć sprawę. dzięki temu szybciej mogła się operacja odbyć i dzisiaj zdrowa jak ryba jestem

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy