Strona głównaChorobyZespół przewlekłego zmęczenia - odpowiedzialne są jelita, nie głowa?

Zespół przewlekłego zmęczenia - odpowiedzialne są jelita, nie głowa?

Zespół przewlekłego zmęczenia (chronic fatigue syndrome, CFS) to stan, w którym normalny wysiłek prowadzi do ekstremalnego zmęczenia, a odpoczynek nie pomaga. Nie jest jasne, co wywołuje dolegliwość, ale naukowcy z Cornell University informują, że zidentyfikowali markery choroby w bakteriach jelitowych i bakteryjnych czynnikach zapalnych we krwi.
Zespół przewlekłego zmęczenia - odpowiedzialne są jelita, nie głowa? [fot. PublicDomainPictures from Pixabay]
Bakteryjny u pacjentów z zespołem nie jest standardowy, co może prowadzić do objawów żołądkowo-jelitowych i zapalnych u pacjentów, uważają eksperci. Co więcej, nieprawidłowości biologiczne pokazują, że nie jest prawdą, że choroba ma pochodzenie psychologiczne, dodają uczeni.

Od pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia pobrano próbki kału, aby zidentyfikować różne typy bakterii. Ogólnie rzecz biorąc, różnorodność ta była znacznie zmniejszona i odkryto, że w jelitach osób z CFS jest istotnie mniej gatunków bakterii działających przeciwzapalnie w porównaniu ze zdrowymi ludźmi. Taka sama obserwacja dotyczy również pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym .

Potrzeba jednak dalszych badań, by określić, czy zmieniony mikrobiom jelit stanowi przyczynę, czy też jest konsekwencję CFS.
Obecnie nie istnieje leczenie, które pozwoliłoby pozbyć się CFS, dostępne terapie mają na celu jedynie złagodzenie objawów choroby. Jeśli potwierdzone zostaną ustalenia, zgodnie z którymi to drobnoustroje jelitowe mają wpływ na chorobę, istnieje szansa, że zmiana diety czy zastosowanie osłabi CFS.

O badaniach napisano w magazynie Microbiome.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy