Strona głównaChorobyŻonkile mają antyrakową moc - pomogą walczyć z nowotworami

Żonkile mają antyrakową moc - pomogą walczyć z nowotworami

Wyciąg z żonkili ma właściwości rakotwórcze. Badacze określili mechanizm molekularny, dzięki któremu ekstrakt może powodować śmierć komórek rakowych.
Żonkile mają antyrakową moc - pomogą walczyć z nowotworami [Fot. Janina Dierks - Fotolia.com] Uczeni z Université Libre w Brukseli zbadali właściwości przeciwnowotworowe naturalnego wyciągu z żonkili (Amaryllidaceae Narcissus) o nazwie hemantamina. Hemantamina (HAE) to naturalny alkaloid, który występuje w roślinach i może mieć silne działanie na ludzi.

Okazuje się, że wyciąg z żonkili jest pomocny w walce z rakiem. Już wcześniejsze badania in vitro wykazały, że HAE ma działanie przeciwnowotworowe - niszczy opór komórek przed apoptozą, czyli procesem zaprogramowanej śmierci komórki.

Teraz ustalono, że haemantamina blokuje produkcję białka przez rybosomy (kompleksu służącego właśnie do produkcji białek), spowalniając w ten sposób wzrost komórek nowotworowych. Haemantamina hamuje również wytwarzanie samych rybosomów. Ponieważ zaś rybosomy są niezbędne komórkom nowotworowym do rozwoju, zaburzenia mechanizmów ich powstawania i produkcji białek uniemożliwiają . W testach dowiedziono, że są szczególnie wrażliwe na terapie, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie rybosomów.

Jak wskazują autorzy, alkaloidy roslin z rodziny Amarylkowatych wykazują aktywność biologiczną, która nie ogranicza się do działań przeciwnowotworowych, ale obejmuje potencjalne działanie antycholinesterazowe (rozkurczowe), przeciwmalaryczne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Uczeni podkreślają, że po raz pierwszy wyjaśnili molekularne działanie przeciwnowotworowe żonkili, które to kwiaty od wieków stosowane są w i były już znane ze swoich właściwości w starożytnej Grecji.

Haemanthamina należy do dużej rodziny cząsteczek leczniczych pochodzenia naturalnego: wiele innych alkaloidów, stosowanych w medycynie zachodniej, jest pozyskiwanych z roślin z tej rodziny - służą do wytwarzania takich leków, jak morfina, chinina i efedryna.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Structure.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X