Strona głównaChorobyHormonalna terapia zastępcza może być niebezpieczna

Hormonalna terapia zastępcza może być niebezpieczna

Kobiety zażywające estrogen i testosteron, by łagodzić przykre objawy menopauzy, mogą znajdować się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, donoszą amerykańscy naukowcy. Wyniki badań nad skutkami hormonalnej terapii zastępczej opublikowano w lipcowym wydaniu „Archives of Internal Medicine”.
Hormonalna terapia zastępcza może być niebezpieczna [© Mehmet Dilsiz - Fotolia.com] We wspomnianym raporcie czytamy o analizie danych 121700 kobiet, które zbadano pod kątem długoterminowych efektów terapii hormonalnej; wyniki prac dr Rulli Tamimi z harwardzkiej Akademii Medycznej oraz jej kolegów pozwoliły na postawienie wstepnej diagnozy: „Okazuje się, że testosteron oraz estrogen mogą zwiększać ryzyko raka piersi, choć zachodzi potrzeba ponownego przeprowadzenia badań”, mówi dr Tamimi. Ostrzega przy tym, że kobieta oraz jej lekarz powinni starannie rozważyć to ryzyko zanim zapadnie decyzja o podjęciu leczenia.

Istnieją dowody, że wiele symptomów menopauzy – obniżone libido, wahania nastrojów, uderzenia gorąca, pocenie się, suchość pochwy oraz problemy z zasypianiem – wiąże się z obniżonym poziomem testosteronu, przypominają autorzy raportu. Wcześniejsze próby kliniczne wykazały, że testosteron w połączeniu z estrogenem może redukować te przykre objawy oraz przyczyniać się do lepszego stanu kości; nie dziwi więc, że dość skwapliwie z tych „dobrodziejstw” korzystano.

Za zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór piersi mogą odpowiadać enzymy, które w tkance piersi przekształcają testosteron w estradiol, hormon estrogenopodobny, prawdopodobnie przyczyniający się do rozwoju komórek rakowych. Wysoki poziom samego testosteronu może mieć z wiązek z podwyższonym ryzykiem odkrycia nowotworu u kobiet, u których proces menopauzy już się zakończył.

Podczas 24 lat kontynuacji badań zanotowano 4610 przypadków nowotworu piersi. Ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet, które korzystały z hormonalnej terapii zastępczej, było o 77 proc. większe niż u tych, które nigdy po tę terapię nie sięgnęły. Nawet zażywanie jedynie estrogenu (15 proc.) lub estrogenu z progesteronem (58 proc.) nie jest tak niebezpieczne, jak kombinacja testosteronu i estrogenu. W świetle tych i wcześniejszych badań, niektórzy eksperci – jak profesor Hugh Taylor z Akademii Medycznej Yale – są skłonni odradzać kobietom zażywanie tego kłopotliwego hormonu. Według profesora, testosteron prawdopodobnie nie przynosi wymiernych korzyści, poza efektem placebo. Co więcej, nie wpływa na zwiększenie libido, którego wysokość tylko w niewielkim stopniu może zależeć od poziomu testosteronu. Częstokroć jest wynikiem wiele zupełnie innych problemów.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy
Blog