Strona głównaChorobyLek na stwardnienie rozsiane poprawia pamięć roboczą u osób z depresją i schizofrenią

Lek na stwardnienie rozsiane poprawia pamięć roboczą u osób z depresją i schizofrenią

Famprydyna jest obecnie stosowana w celu poprawy zdolności chodzenia u osób ze stwardnieniem rozsianym. Okazuje się jednak, że może również pomóc osobom z osłabieniem pamięci roboczej, które ma miejsce m. in. w przypadku schizofrenii lub depresji.
Lek na stwardnienie rozsiane poprawia pamięć roboczą u osób z depresją i schizofrenią [fot. StockSnap from Pixabay]
Pamiętanie kodu wystarczająco długo, aby go wpisać, prowadzenie rozmowy i odpowiednie reagowanie na to, co powiedziano - oto codzienne sytuacje, w których używamy pamięci roboczej. Famprydyna może pomóc zachować odpowiedni poziom pamięci tego rodzaju.

Skuteczność tylko w przypadku słabej pamięci roboczej

Sprawdzono skuteczność famprydyny na pamięć roboczą u kilkudziesięciu zdrowych dorosłych. U tych uczestników, których wyjściowa pamięć robocza była na niskim poziomie, lek wykazał wyraźniejszy efekt: po przyjmowaniu substancji czynnej przez trzy dni uzyskali oni lepsze wyniki w odpowiednich testach niż ci, którzy przyjmowali placebo. Natomiast u osób, które miały już dobrą pamięć roboczą, lek nie wykazał żadnego efektu. Zaobserwowano również jednak, że famprydyna zwiększyła pobudliwość mózgu u wszystkich badanych, umożliwiając tym samym szybsze przetwarzanie bodźców.

Sprawdzony lek, nowe zastosowanie

- Famprydyna nie poprawia pamięci roboczej u wszystkich. Może być jednak opcją leczenia dla osób z osłabioną pamięcią roboczą - wyjaśnia prof. Andreas Papassotiropoulos, współautor badań z Uniwersytetu w Bazylei.

Lek jest obecnie stosowany w celu poprawy zdolności chodzenia u osób ze stwardnieniem rozsianym (multiple sclerosis, MS).
Szczególnie w postaci kapsułek, które powoli uwalniają substancję czynną w organizmie, famprydyna wykazała wpływ na sprawność poznawczą u pacjentów ze MS: u niektórych łagodzi zmęczenie psychiczne, które może towarzyszyć stwardnieniu rozsianemu.

Famprydyna nie została wybrana do testów losowo - wiadomo bowiem, że oddziałuje na określone kanały jonowe w komórkach nerwowych, które według ekspertów odgrywają również rolę w zaburzeniach psychicznych, takich jak schizofrenia.

Na podstawie: Multiple sclerosis drug may help with poor working memory

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • juranda:

    Sposoby leczenia schizofrenii

    Czy schizofrenię można leczyć podając choremu leki po kryjomu, kiedy odmawia leczenia? Żona odmawia leczenia pomimo tego, że była w szpitalu. Uważa, że ona jest zdrowa tylko my ją robimy chorą.Ma omamy, że ktoś z zewnątrz jej dokucza za pomocą urządzeń elektronicznych, sprawiając jej bóle różnego ty... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy
Blog