Strona głównaChorobyNiebezpieczne interakcje leków - jak im zapobiec

Niebezpieczne interakcje leków - jak im zapobiec

Jeśli jesteś w pewnym wieku, z dużym prawdopodobieństwem zażywasz różne leki na różne dolegliwości. Pamiętaj jednak, że farmaceutyki mogą wchodzić w reakcje i niektóre połączenia mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.
Niebezpieczne interakcje leków - jak im zapobiec Jeden lek może wpływać na skuteczność innych framaceutyków i to, w jaki sposób organizm je wykorzystuje. Poza tym, jeżeli i nie działają w odpowiedni sposób, przekłada się tona wolniejszy rozkład leków i pozbywanie się ich z ciała.

Specjaliści z amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration) radzą, co robić, by uniknąć szkodliwych czy skutków ubocznych medykamentów.

Lista

Zrób listę zażywanych leków. Umieszczaj na niej dawki i sposób zażywania. Nie musisz jej mieć na kartce, możesz ją wpisać np. w telefonie; w każdym razie warto zawsze nosić ją ze sobą. Dobrze, gdyby posiadała ją też jakaś bliska osoba. W nagłych przypadkach można pokazać ją specjalistom i dzięki temu uniknąć podjęcia niewłaściwych decyzji dotyczących terapii.

Informacja

Zawsze informuj lekarza, jakie leki zażywasz. Niestety, często zdarza się, że idąc do klejnego specjalisty, pacjent otrzymuje recepty na różne leki i w konsekwencji jego szafka przypomina małą aptekę. Stąd zaś bardzo krótka droga do doświadczenia problemów z powodu zażywania wielu farmaceutyków jednocześnie. Warto zawsze informować lekarza o przyjmowanych środkach i na bieżąco omawiać ewentualne symptomy.

Samokształcenie

Szukaj informacji o przyjmowanych lekach. Czytaj ulotki, korzystaj z Internetu, dopytuj lekarza, dzięki temu będziesz dobrze poinformowany, jakich leków nie należy łączyć i łatwiej rozpoznasz ewentualne oraz szybciej na nie zareagujesz.

„Jako społeczeństwo zaczęliśmy polegać na lekach, które pomagają nam osiągnąć dłuższe życie o wyższej jakości. To wspaniały sukces medycyny zachodniej. Celem każdego z nas powinien być dostęp do korzyści z farmaceutyków, ale i wiedza, że ich stosowanie to poważna sprawa. Aby uzyskać jak najwięcej profitów, należy zażywać leki z wielką starannością i zgodnie z instrukcją", mówi dr Sandra Kweder z FDA.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy