Za sprawą rozprzestrzeniania się wirusa H1N1 (powodującego m. in. tzw. „świńską grypę") grypa stanowi w tym roku jeden z głównych tematów środowisk medycznych. Nadchodzące pory roku - jesień i zima - to czas wzmożonych zachorowań na wszelkie rodzaje infekcji górnych dróg oddechowych.
![Szczepionki przeciw grypie szczególnie polecane seniorom [© Alexander Raths - Fotolia.com] Szczepionki przeciw grypie szczególnie polecane seniorom [© Alexander Raths - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Szczepionki-przeciw-grypie-szczegolnie-polecane-seniorom_img4d9998246206d.jpg)
The National Institute on Aging (NIA, amerykański Narodowy Instytut Starzenia się) szczególnie poleca szczepienia osobom po pięćdziesiątce. Zdrowie pacjentów w tym wieku bowiem jest znacznie bardziej narażone - objawy choroby zwiększają ryzyko powikłań, w tym zapalenia płuc.
Każdej zimy na całym świecie notuje się miliony przypadków grypy, informują eksperci z NIA. Wielu przechodzi chorobę dość łagodnie, jednak w przypadku osób starszych, szczególnie tych, którzy cierpią z powodu innych problemów zdrowotnych, m. in. cukrzycy lub chorób serca, grypa może zagrażać życiu.
Należy tu zwrócić uwagę, że dość łatwo pomylić grypę z przeziębieniem. Ponieważ jednak grypa - szczególnie u osób starszych - może być bardzo groźna, warto znać różnice między tymi dolegliwościami. Przede wszystkim, przeziębienie przechodzi w sposób znacznie bardziej łagodny. Pacjenci chorujący na grypę mogą mieć: wysoką gorączkę, dreszcze, suchy kaszel, bóle głowy i innych części ciała. Ponadto, czują się permanentnie zmęczeni. Zaś obolałe gardło, kichanie, zatkany nos oraz problemy żołądkowe stanowią rzadsze objawy. To natomiast, co popularnie nazywa się „grypą żołądkową", w istocie nie jest grypą.
Według NIA coroczne szczepienia przeciw grypie pomogą pozostać zdrowym. Regularność w przyjmowaniu tych szczepień jest ważna, ponieważ wirus grypy cechuje się bardzo dużą zmiennością genetyczną. Szczepionki muszą być więc co roku aktualizowane, aby skutecznie wzmacniały odporność na dany sezon. Warto tu zaznaczyć, że szczepionka nie stanowi stuprocentowego zabezpieczenia przed grypą, jeśli jednak osoba zaszczepiona zachoruje - symptomy dolegliwości będą znacznie łagodniejsze.
Eksperci z Centers for Disease Control and Prevention (amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób) uważają, że ze szczepień powinny korzystać szczególnie osoby po pięćdziesiątym roku życia i starsze. Należą do grupy podwyższonego ryzyka, a grypa w ich przypadku może poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.
Największa liczba zachorowań przypada na okres między listopadem a kwietniem. Skuteczne działanie szczepienia następuje po około dwóch tygodniach od zastrzyku, dlatego poleca się zaaplikowanie szczepionki w październiku lub na początku listopada. Jeżeli jednak zastrzyki zostaną zrobione wcześniej, także będą efektywnie pomagały w zachowaniu zdrowia.
Jeśli chodzi o efekty uboczne szczepień, eksperci twierdzą, że większość ludzi ich nie doświadcza. Po zastrzyku ramię może być obolałe, czerwone i lekko spuchnięte. Dolegliwości te powinny jednak ustąpić w ciągu dwóch dni. Niektórzy pacjenci skarżą się też na bóle głowy i stan podgorączkowy w dniu po otrzymaniu zastrzyku. W każdym razie jednak - jak zapewniają lekarze - grypa jest nieporównywalnie groźniejsza od wspomnianego dyskomfortu mogącego powstać po aplikacji szczepionki.