Komisja Europejska zgodziła się na wprowadzenie na rynek leku Brilique, który zapobiega zakrzepom miażdżycowym u pacjentów cierpiących z powodu Ostrych Zespołów Wieńcowych i zmniejsza ryzyko wystąpienia ponownego zawału.
Brilique firmy AstraZeneca może zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu drugiego zawału w 20% przypadków więcej niż obecnie stosowane medykamenty.
Najpierw pozytywną opinię na temat leku wydał Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi, teraz zgodę na przyznanie licencji medykamentowi wyraziła Komisja Europejska. Brilique, znany również jako ticagrelor, jest stosowany z aspiryną w celu zapobiegania problemom serca i zakrzepom u pacjentów, którzy doświadczyli już zawału serca.
Medykament zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi skuteczniej stosowany obecnie jako standard lek o nazwie klopidogrel.
Jeśli ktoś przebył zawał serca, ryzyko kolejnego takiego zdarzenia jest u niego znacznie wyższe. W okresie wysokiego zagrożenia ponownym atakiem trzeba podjąć wszelkie dostępne środki prewencyjne. Po zawale serca mają miejsce liczne powikłania. Najczęściej dochodzi do zaburzenia rytmu i przewodzenia, które nierzadko prowadzą do śmierci chorego. Ponowne niedokrwienia, bądź kolejny zawał ma miejsce u 30% pacjentów.
Badania wykazały, że ticagrelor w połączeniu z aspiryną ocala 21 procent więcej istnień i zmniejsza ryzyko powtórnego zawału serca o 16 procent skuteczniej w porównaniu do najczęściej stosowanych leków w okresie 12 miesięcy.
Jak wynika ze statystyk, w Polsce notuje się około 250 tysięcy przypadków Ostrych Zespołów Wieńcowych rocznie, w tym 100 tysięcy stanowią zawały serca. Eksperci szacują, że 25% zgonów w naszym kraju spowodowanych jest chorobami sercowo-naczyniowymi i udarami mózgu.
Osoby, które przebyły zawał, powinny uświadomić sobie zagrożenia związane z tym zdarzeniem i przeciwdziałać powikłaniom. lekarze rekomendują, aby pacjenci, którzy doznali zawału serca, nosili przy sobie nitroglicerynę (środek redukujący niedotlenienie serca i obniżający ciśnienie), byli gotowi do natychmiastowego wezwania pomocy medycznej, zrezygnowali z wysiłku wywołującego ból, regularnie zażywali zapisane leki i prowadzili zdrowy styl życia (obejmujący aktywność fizyczną, zdrową dietę, rezygnację z używek).