Strona głównaChorobyPoziom ciśnienia krwi u osób w średnim wieku pozwala przewidzieć demencję

Poziom ciśnienia krwi u osób w średnim wieku pozwala przewidzieć demencję

Istnieje związek pomiędzy poziomem ciśnienia krwi w średnim i dojrzałym wieku oraz ryzykiem rozwoju demencji na starość.
Poziom ciśnienia krwi u osób w średnim wieku pozwala przewidzieć demencję [fot. Steve Buissinne z Pixabay]
Jak wiadomo, nadciśnienie to czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, udarów i chorób nerek, ale może też stanowić wskaźnik zagrożenia demencją w starszym wieku.

Odpowiedni przepływ krwi w organizmie odpowiada za dobre funkcjonowanie organów, dotyczy to także mózgu, więc zaburzenia ciśnienia oddziałują na pracę tego narządu.

Niedawno odkryto, że intensywniejsze obniżenie ciśnienia krwi w średnim wieku, tj. zmniejszenie skurczowego ciśnienia krwi poniżej 120 milimetrów rtęci (mm Hg), oznacza mniej szkodliwych zmian istoty białej w mózgu w późniejszym życiu.

Modyfikacje w obrębie istoty białej są oznaką uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu i charakterystycznym znakiem starzenia się i czynnikiem ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych.
Badacze z University College London sugerują, by regularnie sprawdzać ciśnienie krwi już po trzydziestce. Jego nadmierne odczyty w tak młodym wieku bowiem mogą przekładać się na wyższe ryzyko demencji w starszych latach.

W badaniach wzięły osoby w różnym wieku, które na początku testów nie miały żadnych oznak otępienia. Jak się okazało, ci, którzy po trzydziestce i czterdziestce cechowali się podwyższonym ciśnieniem krwi, odznaczali się mniejszą objętością mózgu w późniejszym życiu. Dotyczyło to m. in. hipokampa, części mózgu zaangażowanej w pamięć i inne procesy poznawcze.

Co więcej, odkryto, że w przypadku nadciśnienia po pięćdziesiątce o kilka procent wzrastały niekorzystne zmiany istoty białej w mózgu. Im wcześniej zaś badani zmagali się z nadciśnieniem zaś, tym te modyfikacje były intensywniejsze.

Jak podkreślają autorzy, im wyższe było ciśnienie krwi między 36 a 53 rokiem życia, tym silniejszy miało to powiązania z obniżoną objętością mózgu i wzrostem uszkodzeń istoty białej w późniejszym życiu.

O badaniach można przeczytać w The Lancet Neurology: Associations between blood pressure across adulthood and late-life brain structure and pathology in the neuroscience substudy of the 1946 British birth cohort (Insight 46): an epidemiological study

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • ruda55:

    Choroba Alzheimera

    Pochodzę z Dolnego Śląska,może ktos wie gdzie są jakieś ośrodki,żeby oddać mamę na 2-3 tygodnie przynajmniej dwa razy w roku?Błagam o pomoc!
    Gdzie mogę kupić" Poradnik dla opiekunów osób dotkniętych chorobą Alzheimera"?Opiekuję się mamą 5 lat,nikt mi nie pomaga,jestem na skraju wyczerpania psychiczn...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy
Blog