Strona głównaChorobyPrzewlekły ból często wiąże się z poważną depresją i lękiem

Przewlekły ból często wiąże się z poważną depresją i lękiem

Istnieje bardzo silny związek między przewlekłym bólem a depresją i lękiem. Naukowcy z Johns Hopkins Medicine ustalili, że 40 proc. osób cierpiących na przewlekły ból doświadcza klinicznie istotnych objawów depresji i lęku. Najbardziej narażone grupy to kobiety, młodzi dorośli oraz osoby z fibromialgią.
Przewlekły ból często wiąże się z poważną depresją i lękiem [fot. fairpharma from Pixabay]
Według ekspertów istnieje konieczność rutynowego badania pacjentów pod kątem depresji i lęku, poprawy dostępu do specjalistycznej opieki oraz opracowania nowych terapii.

Przewlekły ból, trwający ponad trzy miesiące, może być wyniszczający. Od 20 do 40 proc. osób z przewlekłym bólem zmaga się także z depresją i lękiem.

Jak zauważają autorzy, istnieją skuteczne terapie zarówno dla depresji i lęku, jak i dla przewlekłego bólu, ale są one traktowane jako oddzielne. Wielu pacjentów z bólem i jednoczesnymi problemami psychicznymi jest wykluczanych z badań klinicznych. Tymczasem potrzebne jest zintegrowane podejście terapeutyczne.

Analiza objęła dane z 376 badań przeprowadzonych w latach 2013-2023, obejmujących niemal 350 tysięcy ludzi z przewlekłym bólem z 50 krajów. Średni wiek uczestników wynosił 52 lata.

Najczęstsze objawy u pacjentów z przewlekłym bólem to kliniczne symptomy depresji (39 proc.) i lęku (40 proc.). Rzadziej diagnozowano konkretne zaburzenia należących do tzw. the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5), takie jak:
  • ciężka depresja (37 proc.),
  • uporczywa depresja (6 proc.),
  • lęk uogólniony (17 proc.),
  • zaburzenie paniczne (8 proc.),
  • fobia społeczna (2 proc.).
Potwierdzono, że osoby z przewlekłym bólem częściej cierpią na depresję i lęk, choć nie określono, czy ból powoduje te zaburzenia, czy odwrotnie. Uczeni wskazują, że negatywne doświadczenia życiowe i stres psychiczny mogą zwiększać ryzyko tzw. bólu nocyplastycznego, wynikającego ze zmian w przetwarzaniu bodźców bólowych w mózgu i rdzeniu kręgowym.

Według autorów powinno się wdrożyć badania przesiewowe pod kątem depresji i lęku u pacjentów z przewlekłym bólem.

Na podstawie: Worldwide Study Finds High Rates of Depression and Anxiety in People with Chronic Pain

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy
Blog