Strona głównaChorobyŚwiatowa Organizacja Zdrowia: co roku papierosy zabijają osiem milionów ludzi

Światowa Organizacja Zdrowia: co roku papierosy zabijają osiem milionów ludzi

Co roku papierosy zabijają co najmniej 8 milionów ludzi. Jeszcze więcej żyje z rakiem płuc, gruźlicą, astmą lub przewlekłą chorobą płuc wywoływaną przez papierosy, mówi dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Światowa Organizacja Zdrowia: co roku papierosy zabijają osiem milionów ludzi  [fot. Jonny Lindner from Pixabay]
Ponad 40 proc. wszystkich zgonów związanych z papierosami to choroby płuc, takie jak rak, przewlekłe choroby układu oddechowego i gruźlica. WHO apleuje o zwiększenie działań na rzecz ochrony ludzi przed czynnym i biernym paleniem.

Ekspozycja na dym papierosowy ma ogromny wpływ na zdrowie płuc ludzi na całym świecie. Jest przyczyną:

Raka płuc; Papierosy odpowiadają za ponad dwie trzecie zgonów z powodu raka płuc na całym świecie. Porzucenie nałogu może zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten nowotwór: po 10 latach bez papierosa prawdopodobieństwo wspomnianego raka spada o około połowę w porównaniu prawdopodbieństwa choroby przy kontynuacji palenia.

Przewlekłej choroby układu oddechowego: papierosy są główną przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która powoduje bolesny kaszel i trudności w oddychaniu. Ryzyko rozwoju POChP jest szczególnie wysokie wśród osób, które zaczynają palić w młodym wieku, oraz ludzi narażonych na bierne palenie, ponieważ dym znacznie spowalnia rozwój płuc. Co więcej, papierosy zaostrzają astmę, która ogranicza aktywność i przyczynia się do niepełnosprawności.

Gruźlicy; to choroba, która uszkadza płuca i zmniejsza ich czynność. Około jedna czwarta światowej populacji ma utajoną gruźlicę, co oznacza zwiększone ryzyko jej aktywizacji. Ludzie, którzy palą, są dwukrotnie bardziej narażeni na zachorowanie na tę chorobę. Rozwój gruźlicy zwiększa ryzyko niepełnosprawności i śmierci z powodu niewydolności oddechowej.

Dym papierosów stanowi też formę zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach: zawiera ponad 7 tysięcy związków chemicznych, z których 69 powoduje raka. Może pozostawać w powietrzu nawet przez pięć godzin, więc zagraża zdrowiu także na długo po wypaleniu papierosa.

Na podstawie: WHO highlights huge scale of tobacco-related lung disease deaths

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • mariusz65:

    Jak rzucić palenie?

    Jestem palaczem od dawna, niestety mójej chorobie powininem nie palic, tylko jak to zrobić... Macie jakieś sprawdzone sposoby, jak Wy rzuciliście palenie? Doskonale zdjaę sobie sprawę, że najpierw trzeba sobie w głowie poukładać ale jednak ja potrzebuje rady, pomocy dodatkowej by mi sie udało. Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy
Blog