Co roku papierosy zabijają co najmniej 8 milionów ludzi. Jeszcze więcej żyje z rakiem płuc, gruźlicą, astmą lub przewlekłą chorobą płuc wywoływaną przez papierosy, mówi dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Ponad 40 proc. wszystkich zgonów związanych z
papierosami to choroby płuc, takie jak rak, przewlekłe choroby układu oddechowego i gruźlica. WHO apleuje o zwiększenie działań na rzecz ochrony ludzi przed czynnym i biernym paleniem.
Ekspozycja na dym papierosowy ma ogromny wpływ na zdrowie płuc ludzi na całym świecie. Jest przyczyną:
Raka płuc; Papierosy odpowiadają za ponad dwie trzecie zgonów z powodu
raka płuc na całym świecie. Porzucenie nałogu może zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten nowotwór: po 10 latach bez papierosa prawdopodobieństwo wspomnianego raka spada o około połowę w porównaniu prawdopodbieństwa choroby przy kontynuacji palenia.
Przewlekłej choroby układu oddechowego: papierosy są główną przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (
POChP), która powoduje bolesny kaszel i trudności w oddychaniu. Ryzyko rozwoju POChP jest szczególnie wysokie wśród osób, które zaczynają palić w młodym wieku, oraz ludzi narażonych na bierne palenie, ponieważ dym znacznie spowalnia rozwój płuc. Co więcej, papierosy zaostrzają astmę, która ogranicza aktywność i przyczynia się do
niepełnosprawności.
Gruźlicy; to choroba, która uszkadza płuca i zmniejsza ich czynność. Około jedna czwarta światowej populacji ma utajoną
gruźlicę, co oznacza zwiększone ryzyko jej aktywizacji. Ludzie, którzy palą, są dwukrotnie bardziej narażeni na zachorowanie na tę chorobę. Rozwój gruźlicy zwiększa ryzyko niepełnosprawności i śmierci z powodu niewydolności oddechowej.
Dym papierosów stanowi też formę zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach: zawiera ponad 7 tysięcy związków chemicznych, z których 69 powoduje raka. Może pozostawać w powietrzu nawet przez pięć godzin, więc zagraża zdrowiu także na długo po wypaleniu papierosa.
Na podstawie:
WHO highlights huge scale of tobacco-related lung disease deaths