W wielu krajach na całym świecie współczynnik umieralności z powodu raka na szczęście spadł w ciągu ostatniej dekady. Jednak biorąc pod uwagę często znaczne koszty wielu nowych leków przeciwnowotworowych, sukces ten często wiąże się z wysoką ceną. Z drugiej strony, witamina D jest relatywnie niedroga jako podawana zwykłych, codziennych dawkach - mówi Hermann Brenner, epidemiolog z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (Deutsches Krebsforschungszentrum, DKFZ).
Uwzględniając potencjalnie znaczący wpływ na ograniczenie śmiertelności z powodu raka i możliwą oszczędność kosztów, powinniśmy szukać nowych sposobów na zmniejszenie powszechnego niedoboru witaminy D wśród osób starszych w Niemczech. W niektórych krajach od wielu lat witaminą D wzbogaca się produkty żywnościowe, na przykład w Finlandii, a tam śmiertelność z powodu raka jest o około 20 procent niższa niż w Niemczech. Poza tym są inne pozytywne efekty zdrowotne wynikające z przyjmowania odpowiedniej dawki tej witaminy takie jak poziom śmiertelności z powodu choroby płuc - mówi Brenner. - Co więcej, sądzimy, że suplementacja witaminą D jest na tyle bezpieczna, że zalecamy ją nawet noworodkom dla rozwoju zdrowych kości - dodaje Brenner.
Zastrzeżenia odpowiedzialności
Podziel się:
Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany:
zaloguj się /
zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.
krystyna65:
Byłam na badaniu i usg wykazało u mnie torbiel lewego jajnika. Ginekolog powiedział, że trzeba będzie to usunąć... Trochę się boję i stąd moje pytanie- czy torbiel to rak? Może lepiej tego nie ruszać... Pokaż pełną treść pytania ›