Strona głównaChorobyZakrzepica żył głębokich może być śmiertelna - poznaj czynniki ryzyka

Zakrzepica żył głębokich może być śmiertelna - poznaj czynniki ryzyka

Zatorowość płucna, czyli zaburzenie spowodowane zakrzepami krwi w płucach (często wynikające z zakrzepicy żył głębokich), nierzadko jest śmiertelna. Co roku z jej powodu umierają setki tysięcy ludzi.
Zakrzepica żył głębokich może być śmiertelna - poznaj czynniki ryzyka [fot. Narupon Promvichai from Pixabay]
Jakkolwiek mężczyźni i kobiety są narażeni na podobne ryzyko zakrzepicy żył głębokich, w przypadku kobiet prawdopodobieństwo to szczególnie różni się w zależności od etapu życia, poziomu hormonów oraz od tego, czy w rodzinie występowały zaburzenia krzepnięcia.

Wspomniana zakrzepica występuje, gdy w żyłach głębokich, zwykle w miednicy lub nodze, tworzy się skrzep krwi. Choroba może być niebezpieczna na dwa sposoby. Po pierwsze, może być śmiertelna, jeśli skrzep krwi uwolni się z żył w nogach, przedostanie się przez serce i utknie w tętnicach płucnych. Po drugie, ponieważ zakrzepy krwi mogą trwale uszkodzić żyły, aż połowa osób z tą chorobą może odczuwać długotrwały ból i mieć uczucie ciężkości oraz obrzęk nóg, które mogą prowadzić do trudności w chodzeniu, zmian w kolorze skóry i otwartych owrzodzeń nóg.

Niektóre osoby mogą być bardziej narażone na rozwój zakrzepicy żył głębokich, ale może ona wystąpić niemal u każdego. Czynniki ryzyka lub zdarzenia wyzwalające, które częściej dotykają kobiety, obejmują: ciążę i sześć do ośmiu tygodni po porodzie, stosowanie pigułek antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej po menopauzie, nowotwór i jego leczenie oraz poważną operację.

Każdy może być narażony na ryzyko zakrzepicy żył głębokich, ale im więcej czynników ryzyka występuje, tym to zagrożenie jest wyższe. Zwiększone prawdopodobieństwo choroby jest spowodowane:
  • Hospitalizacją z powodu choroby nowotworowej lub jakiejkolwiek innej choroby
  • Niedawną poważną operacją (zwłaszcza operacją ortopedyczną) lub urazem
  • Osobistą historią zaburzeń krzepnięcia
  • Podeszłym wiekiem
  • Rakiem i jego leczeniem
  • Historią rodzinną zakrzepicy żył głębokich DVT
  • Przedłużoną koniecznością pozostawania w łóżku
  • Otyłością
  • Paleniem
  • Długotrwałym siedzeniem podczas podróży (dłużej niż 6 godzin)
Zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna to stany nagłe wymagające natychmiastowego leczenia. Możliwe objawy zakrzepicy to: obrzęk jednej nogi, niewyjaśniony ból lub tkliwość jednej nogi, zmiana koloru skóry lub skóra gorąca w dotyku. Możliwe symptomy zatorowości to: niedawna lub nagła duszność, ostry ból w klatce piersiowej, zwłaszcza podczas wdechu, odkrztuszanie krwi lub nagła zapaść.

Na podstawie: Every five minutes someone dies from a blood clot or deep vein thrombosis

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • KZG:

    Wynik rezonansu magnetycznego głowy

    Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
    Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy
Blog