Strona głównaChorobyAlkohol zwiększa ryzyko raka jelita grubego

Alkohol zwiększa ryzyko raka jelita grubego

Z badania Cancer Research UK wynika, że picie alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego. Lampka wina kojarzy się raczej z dobrym wpływem na zdrowie i samopoczucie, jednak z badań wynika, że już jeden duży kieliszek wina dziennie zwiększa ryzyko raka jelita grubego.
Alkohol zwiększa ryzyko raka jelita grubego W ramach badań niemal 480 tysięcy ludzi z 10 krajów Europy odpowiadało na pytania dotyczące nawyków picia alkoholu. Monitorowano zdrowie uczestników przez kolejnych sześć lat. W tym czasie 1833 osoby zachorowały na nowotwór jelita grubego.

Wyniki analiz pokazują, że 15 gramów alkoholu (równowartość około dwóch jednostek), co stanowi ekwiwalent kufla piwa lub dużego kieliszka wina dziennie, podnosi ryzyko choroby o około 10%. Ludzie, którzy piją więcej niż 30 gramów alkoholu dziennie, zwiększają ryzyko raka jelita grubego o około 25%. Im więcej wypijanego alkoholu, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

- Z badań jasno wynika, że om więcej alkoholu pije dana osoba, tym większe jest u niej ryzyko zachorowania na raka jelita. Choć ten wzrost prawdopodobieństwa zachorowania nie jest przesadzający, ludzie powinni zrozumieć, że mogą zmniejszyć ryzyko wielu różnych nowotworów - w tym raka jelita grubego - poprzez ograniczenie alkoholu - mówi profesor Tim Key z Cancer Research UK.

Osiem na dziesięć przypadków raka jelita grubego jest diagnozowanych u osób w wieku powyżej 60 lat. Podobna liczba kobiet i mężczyzn w wieku do lat 50 zmaga się z opisywaną chorobą, ale w starszych grupach wiekowych to mężczyźni częściej chorują. W wielkiej Brytanii ponad 16.000 osób umiera każdego roku z powodu raka jelita grubego.

Jak wskazują badacze, ludzie piją zbyt dużo i nie dają sobie z tego sprawy. Dziś nierzadko w barach serwuje się duży kielich wina, który odpowiada jednej trzeciej butelki... Zgodnie z zalecieniami Cancer Research UK, kobiety powinny ograniczyć się do mniej niż dwóch jednostek alkoholu dziennie, a mężczyźni nie wypijać więcej niż trzy jednostki.


Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • soft4web:

    Czy 2kc działa?

    Witam, zostałem zaproszony na imieniny do kolegi, którego dawno nie widziałem. Jak to przy imieninach pewnie będzie też alkohol, a bardzo mi zależy na tym, żeby na drugi dzień czuć się dobrze. Czy ktoś stosował już 2kc? Działa? Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy
Blog