Strona głównaChorobyBadania przesiewowe w kierunku AMD

Badania przesiewowe w kierunku AMD

Pod hasłem "Żałuję, że nie wiedziałam..." od stycznia do września 2006 roku w Polsce została przeprowadzona akcja badań przesiewowych w kierunku AMD - zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. W badaniu wykorzystany został perymetr plamkowy siatkówki (PHP), który stanowi nowoczesną, precyzyjną, nieinwazyjną i obecnie najskuteczniejszą metodę przesiewowego wykrywania AMD. Chorobę wykryto u 13 procent badanych.
Badanie w kierunku AMD przeprowadzono w 8 ośrodkach: Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Sosnowcu, Krośnie, Białymstoku, Opolu oraz Szczecinie. Podczas akcji przebadano 1178 pacjentów. 155 pacjentów, u których wykryto AMD, skierowano na dalsze badania diagnostyczne (angiografia fluoresceinowa – AF) lub od razu na leczenie (terapia fotodynamiczna - PDT).

Od 2005 roku dla polskich pacjentów jest dostępny perymetr plamkowy siatkówki
- elektroniczne urządzenie, które pozwala precyzyjnie sprawdzić widzenie centralne, określić czy nie występują zaburzenia, w wyniku których pacjent proste linie widzi jako zakrzywione. Badanie PHP jest obecnie najskuteczniejszą metodą przesiewowego wykrywania AMD. PHP pozwala nie tylko rozpoznać, ale i ocenić stadium zaawansowania choroby a później monitorować wyniki leczenia i postęp choroby. Urządzenie jest proste w obsłudze, a badanie nie jest uciążliwe dla pacjenta. Przy jego przeprowadzaniu nie używa się podpórki pod brodę a samo badanie zajmuje około 15 minut (po 7 minut na każde oko). Wynik badania to wydruk komputerowy z mapą pola widzenia.

Ponieważ urządzenie jest tak czułe, że pozwala na rozróżnienie, czy badany pacjent ma średniozaawansowaną postać AMD, czy też rozwinęła się już u niego postać neowaskularna (wysiękowa), może okazać się bardzo przydatne w monitorowaniu pacjentów, którzy znajdują się w grupie ryzyka postaci wysiękowej tej choroby. Co więcej, jeśli pacjent jest leczony metodą terapii fotodynamicznej, test PHP wykonany przed następnym zabiegiem może okazać się pomocny w określeniu skuteczności leczenia.

Wyniki przeprowadzonych badań jeszcze raz potwierdzają absolutną konieczność oraz wagę profilaktyki przy tym schorzeniu, gdyż AMD jest chorobą, której nie można wyleczyć, ale wczesna diagnoza daje szansę na rozpoczęcie leczenia mającego na celu powstrzymanie jej postępów.

Szczególną uwagę na stan zdrowia oczu powinny zwrócić osoby, u których występuje jeden lub więcej czynników podwyższonego ryzyka: osoby po 50. roku życia, palące papierosy, chorujące na nadciśnienie tętnicze czy cierpiące na zaburzenia widzenia (linie i krawędzie przedmiotów są pofałdowane, centralna część obrazu jest niewyraźna).

Akcja została przeprowadzona z inicjatywy i przy wykorzystaniu funduszy z grantu edukacyjnego Novartis Ophthamology z wykorzystaniem sprzętu medycznego (perymetr plamkowy) użyczonego przez firmę Carl Zeiss.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:01:51, 07-12-2013 ~gość: 185.3.63.xxx

    Zainteresowanym badaniem angiograficznym "od kuchni" polecam: http://www.biomedical-engineering-online.com/content/11/1/35

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • Magdata:

    Gdzie zrobić iniekcję na NFZ

    Witam,mój tata ma wysiękowe AMD. Czy i gdzie w Polsce mozna zrobić iniekcje doszklistkowe na NFZ? Który preparat jest najlepszy? W Szczecinie podobno czeka się 2 lata, a jak widomo czas działa tu na niekorzyść wzroku. Z góry dziekuję za jakąkolwiek pomoc. Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy
Blog