Strona głównaChorobyBezdech senny oznacza wyższe ryzyko dny moczanowej

Bezdech senny oznacza wyższe ryzyko dny moczanowej

Bezdech senny ma związek z wyższym ryzykiem rozwoju dny moczanowej. Nie oznacza to, że bezdech wywołuje dnę, być może po prostu niektóre czynniki rozwoju tych chorób są takie same.
Bezdech senny oznacza wyższe ryzyko dny moczanowej [Fot. Rafael Ben-Ari - Fotolia.com]
Uczeni z Keele University w Staffordshire przeanalizowali zbierane przez średnio 6 lat dane 16 tysięcy osób z oraz 63 tysięcy ludzi zdrowych. Okazało się, że na chorowało 4,9 proc. uczestników z bezdechem sennym i 2,6 proc. uczestników bez żadnych dolegliwości oddechowych. Oznacza to, że chorzy na bezdech senny cechują się o 42 proc. wyższym ryzykiem dny.

Co ciekawe, podwyższone ryzyko zachorowania na dnę było najwyższe w ciągu dwóch lat od diagnozy bezdechu sennego. Było też silniejsze u osób o normalnej wadze niż u ludzi z nadwagą i otyłością.

Jak wskazują autorzy badań, wyniki nie oznaczają, że bezdech wywołuje dnę, być może po prostu niektóre czynniki rozwoju tych chorób są takie same.

Dna moczanowa to forma zapalenia stawów, która najczęsciej dotyka dużego palca u stopy. Jest spowodowana odkładaniem kryształów moczanu w stawach (moczany to jeden z produktów rozkładu związków nazywanych purynami). Organizmy osób, które cierpią na podagrę, zazwyczaj albo produkują więcej kwasu moczowego, albo wydalają go mniej, choroba oznacza więc zwykle podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. Choroba Pacjenci z dną moczanową powinny unikać produktów z wysoką zawartością puryn, czyli anchois, bulion, śledź, nerki, wywary z kości i mięsa, małże, makrela, sardynki, drożdże. Dna moczanowa wywołuje ból, obrzęk, zaczerwienienie, uczucie gorąca i sztywność stawów.

Bezdech senny jest spowodowany zapadaniem się części miękkich gardła podczas oddychania. Sprzyja mu m. in. nadmiar wokół szyi i wady anatomiczne górnych dróg oddechowych. Chorobę diagnozuje się w przypadku, gdy zatrzymanie oddechu trwa ponad 10 sekund i występuje co najmniej pięciokrotnie w ciągu godziny snu. Jak wynika ze statystyk, 5 proc. społeczeństwa doświadcza bezdechu sennego. W nocy bezdech objawia się m. in. nieregularnym, głośnym chrapaniem, niespokojnym snem, poceniem się, częstym oddawaniem moczu w nocy. W dzień pacjenci odczuwają: bóle głowy, , osłabienie , problemy z koncentracją, zwiększoną drażliwość.

O badaniach napisano w Arthritis & Rheumatology.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy