Strona głównaChorobyBezdech senny można skutecznie leczyć u seniorów

Bezdech senny można skutecznie leczyć u seniorów

Obturacyjny bezdech senny jest częstym problemem. U ludzi z tą dolegliwością dochodzi do zatrzymania oddechu podczas snu na co najmniej 10 sekund kilka razy na godzinę w nocy. Ma to wpływ na jakość ich snu do tego stopnia, że czują się o wiele bardziej zmęczeni w ciągu dnia. Choroba może zwiększyć ryzyko chorób serca, zawału serca i udaru mózgu. Okazuje się, że da się ją skutecznie leczyć u seniorów.
Bezdech senny można skutecznie leczyć u seniorów [© BVDC - Fotolia.com] Liczne badania wykazały, że brak snu spowodowany przez obturacyjny bezdech senny może prowadzić do wypadków drogowych oraz pogorszać jakości życia i jest związany z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca.

Głównym sposobem leczenia bezdechu sennego to stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (continuous positive airway pressure, CPAP). Pacjenci poddani tej terapii noszą podczas snu maskę, która jest przyłączona do urządzenia wytwarzającego odpowiednie ciśnienie powietrza, aby utrzymać otwarte drogi oddechowe podczas snu. Poprzednie badania wykazały, że leczenie to jest skuteczne u osób w średnim wieku. Teraz sprawdzono, na ile daje efekty u ludzi starszych.

W badaniach wzięło udział 280 osób w wieku powyżej 60 lat, którzy cierpieli na obturacyjny bezdech senny. Za pomocą Skali Senności Epworth oceniano poziom problemu. Intensywność szacuje się w przedziale od 0 do 24. Wynik powyżej dziewięciu sugeruje, że ktoś może potrzebować pomocy medycznej, by lepiej spać.

CPAP okazała się skuteczna. Trzy miesiące po jej stosowaniu grupa poddana temu leczeniu była znacznie mniej zmęczona i uzyskała średnio niższy o dwa punkty wynik na Skali Senności Epworth.

Jak wskazują eksperci, nie u wszystkich konieczna jest terapia CPAP. Niektórzy istotnie poprawią jakość swego snu poprzez ograniczenie ilości kofeiny, utratę na wadze oraz ustalenie regularnych pór chodzenia spać i budzenia się.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:17:25, 22-07-2015 Warbonia

    Problem chrapania i bezdechów nocnych przez wielu jest ignorowany. Głównie dlatego, ponieważ wiele osób nawet nie wie, że są chorzy. Objawy bezdechu z powodzeniem można przypisać innym dolegliwościom, bo są to m.in. bóle głowy, senność w trakcie dnia, poranne uczucie niewyspania czy problemy ze skupieniem uwagi. Sporo ciekawych informacji można znaleźć również tutaj: http://www.medicusdcl.pl/dolegliwosci/chrapanie/chrapanie-to-problem Najważniejsze to zdiagnozować, że się cierpi na bezdech, bo można go skutecznie leczyć.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy
Blog