Strona głównaChorobyBierne palenie przysporzy ci choroby płuc

Bierne palenie przysporzy ci choroby płuc

Nie musisz być palaczem, by dym ci zaszkodził. Przebywanie w otoczeniu kogoś, kto pali, jest niebezpieczne dla zdrowia - może grozić m. in. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP, ang. COPD).
Bierne palenie przysporzy ci choroby płuc [©  Andrey Popov - Fotolia.com] Jeśli regularnie jesteś narażony/a na dym papierosowy, masz znacznie większe ryzyko zachorowania na poważne chroby płuc. Okazuje się też, że nie zawsze jest spowodowane bezpośrednim paleniem papierosów, oszacowano, że 15 procent przypadków może być spowodowanych niekorzystnymi warunkami w parcy, w tym biernym paleniem.

Częste przebywanie wśród osób palących papierosy zagraża zdrowiu, ponieważ wdycha się wówczas takie same szkodliwe substancje jak palacz. Ludzie, którzy są narażeni na dym z papierosów, mają kontakt z 7 tysięcami substancji chemicznych, z których 70 może sprzyjać rozwojowi . Poza nowotworem, ekspozycja na związki zawarte w papierosach może powodować choroby serca czy . U dzieci zaś wywołuje m. in. i zapalenie płuc.

To nie wszystko. Narażamy nasze zdrowie na szwank już przez sam fakt znalezienia się miejscu, w którym ktoś palił. Wykazano, że szkodliwe substancje są absorbowane przez tapicerki czy zasłony i utrzymują się na nich długi czas.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że papierosy i cygara zabijają około 6 milionów ludzi rocznie. Ponad 5 milionów z tych zgonów jest wynikiem bezpośredniego palenia tytoniu, zaś 600 tysięcy śmierci stanowi efekt . WHO wskazuje też, że badania wykazały, iż zakazy palenia w miejsach publicznych przełożyły się na zwiększoną ochronę zdrowia.

Na całym świecie papierosy pali 1,1 miliarda ludzi. Znaczna większość z nich mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach.

Jak mówią eksperci, nie jest łatwe, ponieważ uzależnienie od tytoniu jest splotem zjawisk behawioralnych, poznawczych i fizjologicznych. Bardzo niewielu palaczy może skutecznie porzucić nałóg przy pierwszej próbie, nie mniej jednak daje się efektywnie walczyć z uzależnieniem. Istnieje wiele sposobów na to - od korzystania ze wsparcia terapeutów po leki na receptę.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy