Strona głównaChorobyChoroby psychiczne rzadsze latem niż zimą

Choroby psychiczne rzadsze latem niż zimą

Choroby psychiczne odznaczają się pewnymi cyklami rozwoju związanym z porami roku. Są powszechniejsze i intensywniejsze zimą, „odpuszczają' zaś wiosną, wynika z badań przeprowadzonych dzięki Google.
Choroby psychiczne rzadsze latem niż zimą Jak wynika z badań opublikowanych w Journal of Preventive Medicine, zaburzenia psychiczne są najczęstsze zimą, a ich najbardziej znaczącą „bessę" odnotowuje się latem. Choć, jak podkreślają uczeni, ustalenia nie dotyczą chorób psychicznych en bloc, rozwój części z nich ma oczywiście miejsce niezależnie od pory roku lub też sezon oddzialuje na nie w sposób mniej oczywisty.

Na podstawie danych Google z lat 2066-2010 naukowcy byli w stanie zidentyfikować i przeanalizować informacje na temat stanu psychicznego amerykańskich i australijskich internautów.

Wszystkie zapytania dotyczące zdrowia psychicznego zostały pogrupowane według typu zaburzenia: zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), chorobliwego lęku, choroby afektywnej dwubiegunowej, depresji, zaburzeń odżywiania (anoreksja i bulimia), zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, schizofrenii i skłonności samobójczych.

Analizując zebrane informacje naukowcy zauważyli, że problemy z chorobami psychicznymi w Stanach Zjednoczonych i Australii są konsekwentnie wyższe w zimie niż w lecie.

Sezonowe osłabienie chorób
  • badania nad zaburzeniami jedzenia wykazały, że ich nasilenie spadło o 37 proc. w okresie letnim w porównaniu do zimy w Stanach Zjednoczonych i o 42 proc. w Australii;
  • liczba zapytań o schizofrenię zmniejszyła się latem o około 36 proc. w obu krajach;
  • liczba zapytań o chorobę afektywna dwubiegunową uległa zmniejszeniu o około 16 proc w obu krajach;
  • poszukiwanie informacji na temat ADHD osłabiło się o odpowiednio 28 i 31 proc. w Stanach Zjednoczonych i Australii;
  • liczba zapytań o zaburzenia obsesyjno-kompulsywne obniżyła się o odpowiednio 18 i 15 proc w USA i Australii;
  • liczba zapytań na temat samobójstwa zmniejszyła się o odpowiednio 24 oraz 29 proc. dla wspomnianych krajów.
Związek między chorobami psychicznymi a pora roku był zaskakujący także dla naukowców. Jak podkreślają autorzy analiz z San Diego State University nie podziewali się odkryć podobnych wzrostów i spadków, ale wyniki jasno pokazują różne efekty sezonów na powszechność problemów psychicznych.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • caffy:

    Co to może być?

    Od pewnego czasu czuję się źle. Nie ma to jednak nic wspólnego z bólem fizycznym, chodzi raczej o sferę psychiczną. Praktycznie od pół roku dzieje się ze mną coś dziwnego. Ni to schizofrenia, ni depresja. Raz czuję się całkowicie bezwładna, słaba, nieporadna, kiedy indziej tryskam energią, cieszę si... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy
Blog