Choroby psychiczne odznaczają się pewnymi cyklami rozwoju związanym z porami roku. Są powszechniejsze i intensywniejsze zimą, „odpuszczają' zaś wiosną, wynika z badań przeprowadzonych dzięki Google.
![Choroby psychiczne rzadsze latem niż zimą [© Ilike - Fotolia.com] Choroby psychiczne rzadsze latem niż zimą](http://www.senior.pl/Choroby-psychiczne-rzadsze-latem-niZ-zima_leadimgdf0669802796d6d82e14d9bb2939328a.jpg?1366583198)
Jak wynika z badań opublikowanych w Journal of Preventive Medicine, zaburzenia psychiczne są najczęstsze zimą, a ich najbardziej znaczącą „bessę" odnotowuje się latem. Choć, jak podkreślają uczeni, ustalenia nie dotyczą chorób psychicznych en bloc, rozwój części z nich ma oczywiście miejsce niezależnie od pory roku lub też sezon oddzialuje na nie w sposób mniej oczywisty.
Na podstawie danych Google z lat 2066-2010 naukowcy byli w stanie zidentyfikować i przeanalizować informacje na temat stanu psychicznego amerykańskich i australijskich internautów.
Wszystkie zapytania dotyczące zdrowia psychicznego zostały pogrupowane według typu zaburzenia: zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), chorobliwego lęku,
choroby afektywnej dwubiegunowej,
depresji,
zaburzeń odżywiania (anoreksja i bulimia), zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych,
schizofrenii i skłonności samobójczych.
Analizując zebrane informacje naukowcy zauważyli, że problemy z chorobami psychicznymi w Stanach Zjednoczonych i Australii są konsekwentnie wyższe w zimie niż w lecie.
Sezonowe osłabienie chorób
- badania nad zaburzeniami jedzenia wykazały, że ich nasilenie spadło o 37 proc. w okresie letnim w porównaniu do zimy w Stanach Zjednoczonych i o 42 proc. w Australii;
- liczba zapytań o schizofrenię zmniejszyła się latem o około 36 proc. w obu krajach;
- liczba zapytań o chorobę afektywna dwubiegunową uległa zmniejszeniu o około 16 proc w obu krajach;
- poszukiwanie informacji na temat ADHD osłabiło się o odpowiednio 28 i 31 proc. w Stanach Zjednoczonych i Australii;
- liczba zapytań o zaburzenia obsesyjno-kompulsywne obniżyła się o odpowiednio 18 i 15 proc w USA i Australii;
- liczba zapytań na temat samobójstwa zmniejszyła się o odpowiednio 24 oraz 29 proc. dla wspomnianych krajów.
Związek między chorobami psychicznymi a pora roku był zaskakujący także dla naukowców. Jak podkreślają autorzy analiz z San Diego State University nie podziewali się odkryć podobnych wzrostów i spadków, ale wyniki jasno pokazują różne efekty sezonów na powszechność problemów psychicznych.
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »