Strona głównaChorobyCukier wytwarzany w mózgu może sprzyjać cukrzycy

Cukier wytwarzany w mózgu może sprzyjać cukrzycy

Wytwarzana przez sam nasz mózg fruktoza (rodzaj cukru) może sprzyjać otyłości i cukrzycy.
Fruktoza znajduje się głównie w owocach, warzywach, , którym słodzimy herbatę, a także w wielu przetworzonych produktach. Jednakże związek ten jest również produkowany przez nasz mózg i inne części organizmu.

Uczeni z Yale University wskazują, że wysokie poziomy fruktozy mają związek z wieloma : mogą sprzyjać nadwadze, niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby, zwiększeniu poziomu triglicerydów, etc. Inni z kolei podkreślają, że fruktoza nie jest bardziej szkodliwa w nadmiarze niż inne rodzaje cukru, stąd nie ona sama w sobie jest winna czy innym problemom, ale jej nadmierne dawki, które oznaczają zwiększoną ilość kalorii.

W nowych testach uczeni odkryli, że w mózgu produkowana jest fruktoza z innego rodzaju cukru, tj. z glukozy. Pokazując, że obecność fruktozy w mózgu wynika nie tylko z dostarczenia jej sobie z diety, dowiedziono, że fruktoza może być tworzona z jakiegokolwiek spożywanego cukru. To pozwala lepiej zrozumieć, jakie skutki wywołuje ten związek w mózgu,wyjaśniają uczeni.

W mózgu glukoza powoduje wysyłanie sygnałów informujących o uczuciu , fruktoza zaś nie pełni takiej funkcji. Co istotne, przemiana glukozy we fruktozę ma miejsce również w innych częściach ciała. Okazuje się zatem, że ta droga może być jeszcze jednym mechanizmem, w wyniku którego wysokie może wywierać niekorzystny wpływ, mówią badacze.

O badaniach można przeczytać w magazynie JCI Insight.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy