Strona głównaChorobyĆwicz, żeby uniknąć raka piersi

Ćwicz, żeby uniknąć raka piersi

Panie po menopauzie, które na ćwiczenia poświęcają kilkaset minut tygodniowo, mogą liczyć na zmniejszenie tkanki tłuszczowej i ograniczenie ryzyka raka piersi. Im więcej się ćwiczy, tym wyższe korzyści można odnieść.
Ćwicz, żeby uniknąć raka piersi [© meteo021 - Fotolia.com] Nowe kanadyjskie badania wykazały, że ćwiczenie 300 minut tygodniowo pozwala kobietom po stracić więcej tkanki tłuszczowej niż paniom, które poświęcają na aktywność mniej czasu.

Jak wynika z kanadyjskich badań, w których wzięło udział kilkaset otyłych (z 22-40) kobiet w wieku pomenopauzalnym (50-74 lata), panie ćwiczące istotnie więcej niż rekomendowane powszechnie 150 minut tygodniowo, znacznie intensywniej zmniejszyły poziom tłuszczu związanego z zachorowaniem na w późniejszym życiu.

Na początku badania wszystkie uczestniczki były wolne od nowotworu, nie paliły papierosów i nie zażywały hormonalnej terapii zastępczej. Połowa z nich ćwiczyła powszechnie polecane 150 minut tygodniowo, druga połowa na aktywność fizyczną przeznaczała pięć godzin tygodniowo.

Kobiety mogły wybrać ulubioną , która zwiększała tętno z 65 do 75 procent przez co najmniej połowę każdej sesji treningowej. Większość ćwiczeń wykonywana była na eliptycznym trenerze lub obejmowała , jazdę na rowerze oraz .

Badacze zmierzyli ilość tkanki tłuszczowej uczestniczek przed i po okresie ćwiczeń za pomocą badań rentgenowskich oraz tomografii komputerowej.
Okazało się, że dzięki treningom wszystkie panie uzyskały pozytywne efekty dla zdrowia. Intensywniej ćwiczące uczestniczki jednak traciły więcej tkanki tłuszczowej z brzucha, bardziej zmniejszyły obwód talii oraz wskaźnik masy ciała (BMI). To z kolei ma ważny wpływ na zmniejszenie ryzyka raka piersi.

Tkanka tłuszczowa jest związana ze zwiększonym ryzykiem nowotworu piersi, ponieważ wytwarza ona żeński hormon estrogen, a także zwiększa oporność na insulinę i poziom stanów zapalnych.

- Bardzo wyraźnie pokazano, że jeśli masa ciała przyrasta w ciągu całego życia ma się nadwagę po menopauzie, to ryzyko zachorowania na raka piersi jest wyższe - mówi Christine Friedenreich z Alberta Health Services-CancerControl w Calgary.

Wyniki badań opublikowano w magazynie JAMA Oncology.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy