Strona głównaChorobyĆwiczenia pomagają chorym na cukrzycę. Zacznij trening już dziś!

Ćwiczenia pomagają chorym na cukrzycę. Zacznij trening już dziś!

Choć diabetykom niełatwo jest rozpocząć ćwiczenia, powinni zdobyć się na taki wysiłek - już umiarkowane ćwiczenia, takie jak chodzenie, mogą pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia pomimo choroby.
Ćwiczenia pomagają chorym na cukrzycę Im szybciej cukrzyca jest zdiagnozowana, tym większe szanse ma chory na prowadzenie normalnego życia. Jeśli natomiast choroba rozwija się nierozpoznana, może powodować istotne problemy z funkcjonowaniem układu krążenia, nerek, nerwów, oczu i stóp. Może także zwiększać ryzyko choroby Alzheimera i oddziaływać na słuch, a nawet skórę. Dbanie o siebie - stosowanie zdrowej diety i podjęcie ćwiczeń - daje szanse na odpowiednie zarządzanie chorobą i osłabianie jej wpływu.

Według ekspertów diagnoza nie powinna skutkować rezygnacją z aktywności fizycznej, choć prawdą jest, że należy ćwiczyć ze szczególną ostrożnością.

Największym problemem u osób z cukrzycą, które podejmują treningi, jest (niski poziom cukru we krwi). Dotyczy to głównie osób przyjmujących insulinę lub doustne leki hipoglikemizujące, które zwiększają wydzielanie .

Jednakże diabetycy mogą anagżować się w taką , jak ludzie zdrowi, pod warunkiem, że są w stanie skutecznie zarządzać chorobą. Przed ułożeniem programu ćwiczeń trzeba znać swój poziom glukozy i inne czynniki ryzyka związane z chorobą oraz warto skonsultować się z lekarzem.

Korzyści z ćwiczeń dla diabetyków obejmują:
 • Lepszą kontrolę glikemii i zwiększenie wrażliwości na insulinę
 • Zmniejszenie ilości zażywanych leków
 • Zmniejszenie tkanki tłuszczowej, a więc i osłabienie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych
Przed podjęciem ćwiczeń należy:
 • Monitorować stężenie glukozy we krwi na kilka godzin przed i po wysiłku
 • Dostosować czas ćwiczeń do godzin przyjmowania leków hipoglikemizujących
 • Opracować strategie zapobiegania hipoglikemii podczas i po wysiłku (np. poprzez zwiększenie spożycia węglowodanów)

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Kosciol.pl
 • Aktywni 50+
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy