Strona głównaChorobyDepresja wskaźnikiem demencji

Depresja wskaźnikiem demencji

Depresja jest powszechna wśród starszych ludzi, u których następuje rozwój choroby Alzheimera, co sprawia, że może ona stanowić jedną z przyczyn związanych z wiekiem form otępienia.
Depresja wskaźnikiem demencji Nowe badanie sugeruje, że depresja u osób starszych może być wczesnym objawem demencji.

Kiedy naukowcy przeanalizowali dane 2 tysięcy starszych nowojorczyków pod kątem depresji, a potem monitorowali ich stan zdrowia, okazało się, że depresja towarzyszy spadkowi pamięci, choć nie zawsze występuje w pierwszej kolejności.

Problemy z pamięcią, które nie są wystarczająco silne, aby określić je jako demencja, często stanowią część zmian związanych z normalnym procesem starzenia i są określane jako łagodne osłabienie funkcji poznawczych. Wiele osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (ang. Mild Cognitive Impairment, MCI) nie doświadcza w następstwie demencji, u innych zaś otępienie się rozwija.

Nowe badanie wykazało, że zmaganie się z MCI przy jednoczesnym doświadczaniu depresji oznacza dwukrotnie wyższe ryzyko rozwoju demencji. Oznacza to, że depresja u ludzi starszych powinna być traktowana jako sygnał możliwych niekorzystnych zmian funkcji kognitywnych.

Autorzy badań zastrzegają jednak, że odkryty związek wymaga dalszych analiz. Niestety nie jest tak, że leczenie depresji pomoże zwalczyć osłabienie zdolności poznawczych. Dotychczas wykazano jedynie, że współwystępowanie tych dolegliwości oznacza znacznie wyższe prawdopodobieństwo rozwoju otępienia.

Wyniki badan opublikowano w magazynie Archives of Neurology.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:31:05, 24-01-2013 ~gość: 83.30.168.xxx

    Interesujący artykuł, chociaż uważam, że nie zawsze można wszystko wytłumaczyć za pomocą badań. Czasem wychodzi, że popełniono błąd lub nie wzięto pod uwagę jakichś ważnych czynników. Ja na przykłąd biorę pod uwagę czynnik duchowy ((nie mylić z psychicznym)), który ciekawie został przedstawiony w ksiażce "Poznaj Prawdę i bądź wolny" (Wandy Prątnickiej). Autorka pomogłą wielu ludziom w kiepskiej sytuacji.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy
Blog