Dieta może pomóc niektórym pacjentom z astmą. Eksperci z Uniwersytetu w Bonn mówią, że tak zwana dieta ketogenna skutkuje znacznie zmniejszonym stanem zapalnym dróg oddechowych.
W przypadku osób chorych na
astmę nawet na niskie stężenia niektórych alergenów mogą skutkować ciężkim zapaleniem oskrzeli. Towarzyszy temu także zwiększona produkcja śluzu, co dodatkowo utrudnia oddychanie. Główną rolę odgrywają tutaj komórki wrodzonego systemu
odporności, które odkryto relatywnie niedawno i nazywano wrodzonymi komórkami limfoidalnymi (Innate Lymphoid Cells, ILC). Chronią one płuca dzięki regenerowaniu uszkodzonych błon śluzowych, wytwarzając substancje zapalne z grupy cytokin, które stymulują podział komórek błony śluzowej i zwiekszają wytwarzanie śluzu.
Zwykle ten mechanizm jest bardzo użyteczny, bo dzięki niemu organizm naprawia szkody wywoływane przez patogeny lub szkodliwe substancje. Śluz przenosi patogeny z oskrzeli i chroni drogi oddechowe przed ponownym zakażeniem. „Jednak w przypadku astmy reakcja zapalna jest znacznie silniejsza i dłuższa niż zwykle. Konsekwencją natomiast są silne trudności w oddychaniu, które mogą nawet zagrażać życiu", wyjaśniają autorzy badań.
Rozwiązaniem mogłoby być spowolnienie namnażania się komórek ILC u chorych na astmę. Jak to zrobić? Uczeni sprawdzili, jak działa na chore na astmę myszy dieta z większa ilością tłuszu, ale niską dawką białek i węglowodanów. Okazało się, że tłuszcze były wówczas wykorzytywane w większej mierze do innych celów niż namnażania komórek ILC, a to sprawiło, że pomimo obecności alergenów nie doszło do nadmiernego zwiększenia ilości ILC, a tym samym mniejsze było tworzenie się śluzu i osłabły inne objawy astmy.
Teraz badacze zamierzają sprawdzić, czy
dieta ketogeniczna może zapobiec atakom astmy u ludzi. Trzeba dłuższych testów, by móc ocenić długoterminowe skutki takiego sposobu odżywiania się i to, czy nie da jakichś niepożądanych efektów ubocznych.
Wyniki są opublikowane w czasopiśmie „Immunity".
Na podstawie: Researchers suggest a special diet against asthma