Strona głównaChorobyDlaczego ludzie starsi są bardziej narażeni na zawał?

Dlaczego ludzie starsi są bardziej narażeni na zawał?

Medycy starali się ustalić, dlaczego z wiekiem stajemy się bardziej podatni na choroby serca. Ludzki organizm, zwłaszcza serce, jest zależny od mitochondriów, części komórek odpowiedzialnej za wytwarzanie energii potrzebnej do utrzymania funkcji narządów. Znajdujące się wewnątrz mitochondriów białko Sesn2 odgrywa kluczową rolę w ochronie serca przed stresem.
Dlaczego ludzie starsi są bardziej narażeni na zawał? [fot. stux from Pixabay]
Poziom Sesn2 zmniejsza się z czasem, co osłabia i może powodować problemy z jego funkcjonowaniem. Niedobory Sesn2 jest powodem, dla którego starsze osoby są bardziej narażone na i inne problemy z tym organem. Stabilizacja poziomu wspomnianego białka może być sposobem na utrzymanie zdrowego serca.

Często zdarza się, że u osób, które doświadczyły zatrzymania krążenia, do naczynia krwionośnego wkłada się stent w celu usunięcia niedrożności lub pacjenci otrzymują leki zapobiegające . Jakkolwiek takie lczenie może przynosić szybką ulgę, może też powodować dalsze urazy serca. Obecnie nie są dostępne żadne znane metody zapobiegania tym potencjalnym skutkom ubocznym. Teraz odkryto, że gdy Sesn2 może utrzymać funkcjonalność mitochondriów, takie komplikacje są wykluczone.

Dzięki analizie biochemicznej i obserwacji mikroskopowej dało się zobaczyć, że niedobór Sesn2 powoduje śmierć komórek starszych myszy, wywołując zawał serca. Teraz sprawdzane jest działanie Sesn2 w ludzkich sercach.

Badacze podkreślają, że Sesn2 jest kluczowe dla mitochondriów. Utrzymanie jego odpowiedniego poziomu w sercu może wzmocnić ten organ i przeciwdziałać chorobom związanym z wiekiem.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy