Długotrwała ekspozycja na niski poziom ołowiu, kadmu i arsenu poprzez powszechnie używane artykuły gospodarstwa domowego, powietrze, wodę, glebę i żywność ma związek ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia.
Przedłużająca się ekspozycja na niskie lub umiarkowane poziomy trzech metali - ołowiu, kadmu i arsenu - ma związek z chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym chorobą wieńcową,
udarem i chorobą tętnic obwodowych.
- Badania na dużych populacjach pokazują, że nawet niewielka ekspozycja na metale ciężkie jest niemal powszechna i przyczynia się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym
zawałów serca, udarów, chorób tętnic nóg i przedwczesnej śmierci z przyczyn sercowych - mówi dr Gervasio A. Lamas, kardiolog z Uniwersytetu Columbia w Mount Sinai Medical Center w Miami Beach na Florydzie.
- Wspomniane metale zaburzają podstawowe funkcje biologiczne i wpływają na dużą część globalnej populacji - zauważa prof. Ana Navas-Acien Uniwersytetu Columbia. - Ołów i kadm gromadzą się w organizmie i pozostają w kościach i narządach przez dekady. W samych Stanach Zjednoczonych jedno z badań pokazało, że ponad 450 tysięcy zgonów rocznie można przypisać ekspozycji na ołów - dodaje.
Gdzie ludzie maja kontakt z metalami ciężkimi?
Narażenie na metale ciężkie najczęściej zachodzi mimowolnie, podczas codziennych czynności. Ołów można znaleźć m, in, w farbach w starych domach, wyrobach tytoniowych, zanieczyszczonej żywności, przyprawach, kosmetykach, elektronice i emisjach przemysłowych. Palenie papierosów jest zarówno źródłem ołowiu, jak i kadmu.
Kadm znajduje się w bateriach niklowo-kadmowych, barwnikach, tworzywach sztucznych, ceramice i szkle oraz produktach budowlanych. Nawozy produkowane przemysłowo wykorzystują fosforyt, który jest naturalnie bogaty w kadm i zanieczyszcza warzywa korzeniowe oraz
zielone rośliny liściaste.
Narażenie na arsen zachodzi najczęściej poprzez wody gruntowe, które wpływają na wodę pitną, glebę i żywność uprawianą w tejże glebie. Eksperci wskazują też, że arsen częściej gromadzi się w ryżu w innych uprawach.
Ryzyko ekspozycji na wspomniane metale jest wyższe w przypadku osób mieszkających bliżej głównych dróg, źródeł przemysłowych i niebezpiecznych składowisk odpadów; a także wśród mieszkańców starych domów i ludzi zamieszkujących obszary, gdzie przepisy dotyczące ochrony środowiska są słabo egzekwowane.
Co robić
- Zdrowie
układu sercowo-naczyniowego można poprawić dzięki wielokierunkowemu podejściu, które uwzględnia kardiologię środowiskową i obejmuje monitorowanie środowiska; kontrolowanie źródeł ekspozycji i opracowanie interwencji klinicznych, które usuwają metale lub osłabiają ich wpływ na organizm - uważa dr Lamas.
Na podstawie: Chronic exposure to lead, cadmium and arsenic increases risk of cardiovascular disease