Strona głównaChorobyKomórki raka piersi przekształcone w tłuszcz - przełom w leczeniu?

Komórki raka piersi przekształcone w tłuszcz - przełom w leczeniu?

Uczeni z Uniwersytetu w Bazylei opracowali postępowanie lecznicze, które doprowadziło do przekształcenia się komórek raka piersi w komórki tłuszczowe.
Komórki raka piersi przekształcone w tłuszcz - przełom w leczeniu? [fot. National Cancer Institute on Unsplash]
Badacze wykorzystali szlak przerzutów komórek rakowych, aby uzyskać wspomniane efekty. Mówią, że to pierwszy krok w opracowaniu nowych metod leczenia tego często diagnozowanego nowotworu, jednak uzyskane wyniki są obiecujące.

Autorzy wykorzystali mechanizm o nazwie przejście nabłonkowo-mezenchymalne (epithelial-mesenchymal transition, EMT), od pewnego czasu bowiem wiadomo, że rak może wykorzystywać ten szlak, podobnie jak i szlak odwrotny, czyli MET (przejście od mezenchymalno-nabłonkowe), aby rozprzestrzeniać się po całym organizmie.

Myszom zaimplantowano komórki agresywnego ludzkiego i podano zarówno lek o nazwie rozyglitazon, jak i lek przeciwnowotworowy trametynib. Dzięki tym medykamentom, gdy komórki rakowe wykorzystały jeden z wyżej wymienionych szlaków przejściowych i - zamiast rozprzestrzeniać się - zmieniły się z komórek rakowych w .

Wyniki wskazują, że połączone leczenie rozyglitazonem i trametynibem specyficznie atakuje komórki rakowe o zwiększonej plastyczności i wywołuje ich adipogenezę (przekształcenie w tłuszcz), wyjaśniają autorzy. Komórki raka piersi poddane EMT nie tylko różnicowały się w komórki tłuszczowe, ale także całkowicie przestały się namnażać. Co istotne, jak pokazały długoterminowe testy, komórki przekształcone w komórki tłuszczowe pozostają takimi, nie zmieniając się z powrotem w raka piersi.

Jak podaje World Cancer Research Fund, Rak piersi jest najczęściej występującym rakiem u kobiet i drugim najczęstszym nowotworem w ogóle. W 2018 roku odnotowano ponad 2 miliony nowych przypadków tej choroby.

Wyniki badań są dostepne w magazynie Cancer Cell: Gain Fat-Lose Metastasis:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy