Strona głównaChorobyKontakt z końmi „lekiem” dla pacjentów z chorobą Alzheimera?

Kontakt z końmi „lekiem” dla pacjentów z chorobą Alzheimera?

Spędzanie czasu z końmi i dbanie o ich potrzeby łagodzi objawy choroby Alzheimera, wynika z nowych badań Ohio State University.
Kontakt z końmi „lekiem” dla pacjentów z chorobą Alzheimera?  [© gb - Fotolia.com] Niewielkie pilotażowe badanie wykazało, że osoby z , które były w stanie czyścić, karmić i w inny sposób opiekować się końmi, cechowały się lepszym stanem umysłu i łatwiej współpracowały z personelem medycznym.

Dotychczas terapia z udziałem koni z powodzeniem była stosowana w leczeniu i rehabilitacji dzieci oraz młodzieży cierpiących na zaburzenia emocjonalne i rozwojowe. Badania pokazują, że może być skuteczna także u dorosłych.

Jak wskazują autorzy badań, terapia z udziałem koni mogłaby uzupełniać bardziej powszechne form terapii zwierzęcej z udziałem lub kotów. Takie „leczenie" stanowi nowy sposób na zmniejszenie objawów bez leków.

Eksperci zwracają uwagę, że osoby cierpiące na chorobę Alzheimera często przechodzą zmiany osobowości. Mogą doświadczyć depresji, okazywać wycofanie, a nawet stać się agresywne. Obecnie proponowane terapie coraz bardziej koncentrują się na możliwości złagodzenia emocjonalnego obciążenia dla pacjentów i ich bliskich.

W ramach badań część osób z demencją uczestniczyła raz w tygodniu lub raz w miesiącu w zajęciach organizowanych w stadninie koni, grupa kontrolna natomiast pozostawała - jak dotychczas - w centrum dziennej opieki i uczestniczyła w standardowych zajęciach.

Pierwsza z wymienionych grup czyściła konie, wyprowadzała je i karmiła. Zachowanie chorych było znacząco odmienne od codziennego - pacjenci się uśmiechali, byli rozbawieni, mówili do zwierząt.

Także bliscy pacjentów dostrzegli zmianę w postępowaniu chorych. Co więcej, po terapii w stadninie odnotowano też większą aktywność fizyczną podopiecznych, częściej też wyrażali oni chęć podjęcia np. lub innego treningu.

Badania opisano w czasopiśmie Anthrozoos

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy