Strona głównaChorobyMenopauza zwiększa ryzyko chorób serca - negatywnie wpływa na naczynia krwionośne

Menopauza zwiększa ryzyko chorób serca - negatywnie wpływa na naczynia krwionośne

Okres klimakterium oznacza wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, m. in. dlatego, że przyspieszeniu ulega wówczas sztywnienie tętnic.
Menopauza zwiększa ryzyko chorób serca - negatywnie wpływa na naczynia krwionośne [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
W ogólnonarodowym amerykańskim badaniu () wzięło udział ponad trzysta kobiet., których stan zdrowia monitorowano przez kilkanaście lat. Zmiany poziomu sztywności tętnic mierzono za pomocą prędkości fali tętna między tętnicą szyjną a udową, stanowiącej najpowszechniejszą miarę .

Ustalono, że sztywność tętnic wzrosła o około 0,9 proc. do 1 roku przed ostatnim okresem i o 7,5 proc. w roku następującym po nim.

Początek - mówą autorzy - jest bardzo ważnym okresem dla zdrowia serca kobiet. „Chociaż nasze badanie ma ograniczenia, w tym fakt, że u części kobiet mierzono sztywność tętnic tylko w jednym punkcie czasowym, dało się jasno dostrzec, że w okresie menopauzy nastąpiły poważne zmiany w ryzyku chorób sercowo-naczyniowych", mówi Saad Samargandy z University of Pittsburgh w Pensylwanii, wspólautor badań.

Jakkolwiek badanie nie wyjaśnia, dlaczego obserwuje te zmiany w okresie klimakterium, uczeni sądzą, że głębokie zmiany hormonalne towarzyszące menopauzie mogą odgrywać tu pewną rolę, zwiększając stan zapalny i wpływając na odkładanie się tłuszczu naczyniowego.

Uczeni zaznaczają, że potrzebne są dalsze testy, by potwierdzić ich przypusczzenia, ale już teraz można wskazać, że kobiety w okresie menopuazalnym są grupą o podwyższonym .

O badaniach napisano w czasopiśmie Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy