Arystoteles mówił, że człowiek to zoon politikon, czyli istota społeczna czy też towarzyska. Potrzeba nam kontaktu z innymi i gdy go brakuje, realnie cierpimy. Nie potrafimy dobrze funkcjonować bez regularnych spotkań z innymi i dobrych relacji. Samotność nas przygnębia. Z badań wynika, że osoby mieszkające w pojedynkę o wiele częściej chorują na depresję.
![Mieszkasz samotnie? Grozi ci depresja [© Monkey Business - Fotolia.com] Mieszkasz samotnie? Grozi ci depresja](http://www.senior.pl/Mieszkasz-samotnie-Grozi-ci-depresja_leadimg0988018fe7ceb71c1f5860ba862f6f7a.jpg?1467967979)
Jak ustalił Fiński Instytut Higieny Pracy, samotne życie zwiększa ryzyko zachorowania na
depresję o 80 procent.
W badaniach wzięło udział 3500 osób w wieku produkcyjnym. Ich styl życia i zdrowie monitorowano przez siedem lat. Wzieto pod uwagę psychospołeczne, społeczno-demograficznej i zdrowotne czynniki ryzyka depresji. Odnotowywano m. in. palenie papierosów, poziom spożycia
]alkoholu, ograniczenie aktywności fizycznej, stosowanie leków przeciwdepresyjnych, etc.
Badanie wykazało, że jedna trzecia prawdopodobieństwa choroby w przypadku kobiet zależy od czynników społeczno-demograficznych, takich jak niskie dochody lub niska edukacja, podczas gdy dla mężczyzn głównymi czynnikami ryzyka są trudności ekonomiczne, brak wsparcia społecznego i uzależnienie od alkoholu.
„Nasze badanie pokazuje, że ludzie żyjący
samotnie mają zwiększone ryzyko zachorowania na depresję. Ogólnie nie było różnicy w podwyższonym ryzyku depresji u żyjących samotnie mężczyzn i kobiet. Słabe warunki mieszkaniowe (zwłaszcza dla kobiet) i brak wsparcia społecznego (zwłaszcza dla mężczyzn) to główne czynniki sprzyjające zwiększonemu prawdopodobieństwu choroby", mówią autorzy badań.
Życie z innymi ludźmi może dać wsparcie emocjonalne i poczucie integracji społecznej, a także inne czynniki, które chronią przed problemami ze zdrowiem psychicznym. Mieszkanie w pojedynkę może być związane z poczuciem izolacji i brakiem integracji społecznej oraz zaufania, które są czynnikami ryzyka dla zdrowia psychicznego, wskazują eksperci.
Jak szacuje WHO, na
depresję choruje około 350 milionów ludzi na świecie. Choroba stanowi jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności. Eksperci WHO wyjaśniają, że depresja istotnie różni się od zwykłych wahań nastroju i krótkotrwałych reakcji emocjonalnych na wyzwania w życiu codziennym. Szczególnie, gdy jest długotrwała, depresja może stać się poważnym problemem zdrowotnym. Sprawia, że pacjent źle funkcjonować w pracy i w domu. W ciężkich przypadkach depresja może prowadzić do samobójstwa.
Badania opisano w BMC Public Health.
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »