Strona głównaChorobyNieswoiste zapalenia jelit wykluczają z aktywności życiowej

Nieswoiste zapalenia jelit wykluczają z aktywności życiowej

Wsparcie pacjentów cierpiących na autoimmunologiczne choroby zapalne w zwiększaniu szans na utrzymanie aktywności zawodowej, co prowadzi do poprawy jakości ich życia – to główny cel projektu „Zwyczajnie Aktywni”. Do chorych walczących ze wspomnianymi chorobami należą zmagający się z Nieswoistymi Zapaleniami Jelit (NZJ).
Nieswoiste zapalenia jelit wykluczają z aktywności życiowej [© Piotr Marcinski - Fotolia.com] Nieswoiste Zapalenia Jelit (NZJ), do których zaliczamy: wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna, dotykają osoby młode i aktywne pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, ale również dzieci. Wraz z nasileniem objawów choroby drastycznie spada komfort życia pacjentów. Wycieńczająca, długotrwała biegunka, przewlekłe bóle brzucha, utrata masy ciała oraz gorączka osłabiają chęć do wykonywania jakichkolwiek czynności.

Charakter chorób autoimmunologicznych z zakresu gastroenterologii można powiedzieć więzi pacjentów w domu, w pobliżu toalety. Dodatkowo, wraz z postępem choroby, mogą się pojawić powikłania ze strony innych narządów: zmiany stawowe, oczne, skórne, płucne oraz choroby wątroby i nerek.

Jak w większości chorób autoimmunologicznych kluczowe dla normalizacji życia pacjentów jest szybkie rozpoznanie choroby i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Nie mniej ważna jest również możliwość kontynuowania nauki, czy pracy, która przy tego typu objawach może się wydawać niemożliwa. Chorzy wstydzą się swoich dolegliwości i częstych wizyt w toalecie, są narażeni na ostracyzm – zwłaszcza w miejscu pracy, w nowoczesnych biurach o otwartej przestrzeni. Jednak zaproponowanie im przez pracodawców alternatywnej formy współpracy, np. tzw. homeworkingu może stać się głównym impulsem do zmiany postaw chorych i większej otwartości na temat choroby oraz większej akceptacji społecznej jej objawów.

Poprawa jakości życia pacjentów, poprzez wsparcie ich w zwiększeniu szans na utrzymanie dotychczasowych aktywności zawodowych to główny cel projektu „Zwyczajnie Aktywni”. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy zaprosili organizacje pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami zapalnymi z obszarów: gastroenterologicznego (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), reumatologicznego (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) oraz dermatologicznego (łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów) do udziału w konkursie o grant. Właśnie zakończyło się przyjmowanie projektów, a 3 najciekawsze z nich mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 30 000 zł każdy. Rozstrzygnięcie konkursu na początku grudnia 2013 roku.

Więcej informacji na: www.zwyczajnieaktywni.pl

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • j1938@interia.eu:

    Kliniki jednego dnia

    Mąż mój choruje na Leśniowskiego-Crohna od kilkunastu lat.Leczony był przes profesjonalisów Kliniki w Katowicach.Tam też stwierdzono polipy na jelicie grubym i odbytnicy.Choroba jest w stanie remisji,ale od jakiegoś czasu ma wielkie problemy z wypróżnianiem się(zaparcia).Podejrzewam,że nastąpiło jes... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy
Blog