Strona głównaChorobyNiski poziom cukru a rozwój demencji

Niski poziom cukru a rozwój demencji

Niski poziom cukru we krwi u osób starszych z cukrzycą typu 2 może zwiększać ryzyko demencji, sugerują nowe badania.
Niski poziom cukru a rozwój demencji  [© Gina Sanders - Fotolia.com] Chorzy na cukrzycę powinni kontrolować poziom cukru we krwi, aby nie dopuścić do stanu hipoglikemii, mówią autorzy badań z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Testy z udziałem prawie 800 osób wykazały, że ci, którzy doświadczają znacznej hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru we krwi), mieli dwukrotnie wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na demencję. I odwrotnie - wskazują uczeni - u pacjentów chorych na demencję występuje większe ryzyko hipoglikemii w porównaniu z osobami chorującymi na , ale nie zmagającymi się z .

Osoby z cukrzycą typu 2 często nie stosują insuliny w odpowiedni sposób, co prowadzi do zaburzeń funkcjonowania organizmu. Bez insuliny, której ciało potrzebuje do konwersji żywności w energię, ilość cukru we krwi wzrasta do niebezpiecznie wysokiego poziomu. W miarę upływu czasu prowadzi to poważnych problemów zdrowotnych, dlatego leczenie cukrzycy polega przede wszystkim na obniżeniu stężenia cukru we krwi. Jednak czasami spadek cukru we krwi spada zbyt intensywnie, co jest określane jako hipoglikemia.

W jaki sposób zaś hipoglikemia wpływa na zwiększenie ryzyka demencji, nie jest jasne. Być może zmniejszenie zaopatrywania mózgu w cukier skutkuje zaburzeniami jego pracy.

Co więcej, osoba z cukrzycą, która ma ponadto , jest szczególnie zagrożona wysokim ryzykiem rozwoju hipoglikemii, być może dlatego, że nie przestrzega rekomendacji lekarskich lub mózg nie jest w stanie kontrolować poziomu cukru.

Hipoglikemia jest poważnym problemem u chorych na , a prędzej czy później każdy jej doświadczy, mówią uczeni. Epizody hipoglikemii intensyfikują się wraz z wiekiem być może z powodu zmian czynności nerek i leków.

Każdy, kto zażywa medykamenty obniżające poziom cukru, powinien być świadomy objawów hipoglikemii. Symptomy obejmują: konfuzja, drżenie, omdlenia, kołatanie serca i zaburzenia widzenia.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy