Strona głównaChorobyOtyłość zwiększa ryzyko zapalenia płuc

Otyłość zwiększa ryzyko zapalenia płuc

Otyłość to obecnie już nie tylko kwestia estetyki. Nazywana „epidemią XXI wieku” coraz częściej wskazywana jest jako przyczyna wielu poważnych chorób. Jak potwierdzają badania przeprowadzone przez dr Niki Ubags z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maastricht otyłość może wywoływać zmiany w komórkach oraz w gospodarce hormonalnej organizmu, zwiększając prawdopodobieństwo występowania poważnych infekcji dróg oddechowych.
Otyłość zwiększa ryzyko zapalenia płuc  [© Photographee.eu - Fotolia.com] Zdaniem dr Niki Ubags z Wydziału Zdrowia, Medycyny i Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Maastricht, na należy patrzeć nie tylko jako wskaźnik masy ciała. Wysokie , złe wartości poziomu cholesterolu czy nieprawidłowa tolerancja glukozy to tylko wybrane, negatywne skutki otyłości. Zespół tych czynników ma z kolei znaczący wpływ na odpowiedź immunologiczną płuc, pełniących funkcję filtra dla szkodliwych i chorobotwórczych substancji, dostających się do organizmu przez układ oddechowy. Tym samym, jak podkreśla dr Ubags, u osób otyłych mamy do czynienia ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na zapalnie płuc i dużym prawdopodobieństwem przekształcenia się w zespół ostrej niewydolności oddechowej.

W swoich badaniach dr Ubags potwierdza również znaczącą rolę neutrofili w zwalczaniu infekcji u osób z otyłością. Te białe krwinki pełnią ważną funkcję w obronie organizmu przed szkodliwymi bakteriami. Zdaniem dr Ubags otyłość wpływa znacząco na zmniejszenie skuteczności ich działania, a tym samym zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia płuc, a nawet zespołu ostrej niewydolności oddechowej.

Otyłość, poza zmianą oddziaływania białych krwinek, wpływa również na poziom wydzielania leptyny, czyli hormonu uwalnianego z . Znana jako hormon sytości odgrywa ona kluczową rolę w bilansowaniu przyjmowanego pokarmu i wydatkowanej energii, jak również w przebiegu niektórych procesów fizjologicznych oraz w patogenezie chorób. Jak potwierdza w swoich badaniach dr Ubags jej nadmiar zaburza odczuwanie sytości i może wpływać bezpośrednio na rozwój zapalenia płuc.

– Dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy jak działa ten mechanizm, a ich wyniki mogą posłużyć nam do opracowania nowych metod leczenia i zapobiegania zapaleniu płuc w przyszłości – twierdzi dr Niki Ubags.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy