Strona głównaChorobyOwrzodzenia podudzi - co warto wiedzieć na ich temat?

Owrzodzenia podudzi - co warto wiedzieć na ich temat?

Owrzodzenia żylne podudzi są ranami przewlekłymi. Ich leczenie bywa kłopotliwe, a w niektórych przypadkach dochodzi do zakażenia. Problemom związanym z owrzodzeniami można jednak w znacznym stopniu zapobiec. Oto kilka podstawowych informacji na ten temat.
Owrzodzenia podudzi - co warto wiedzieć na ich temat? [fot. depositphotos] Owrzodzenia podudzi - przyczyny i objawy

Większość powstaje na tle niewydolności żylnej. Prawdopodobieństwo ich rozwoju zwiększa zakrzepica żył głębokich oraz kilka pobocznych czynników ryzyka, jak , palenie papierosów, mała aktywność fizyczna lub rodzaj pracy, który wymaga długich godzin stania. Zdarza się, że choroba może trwać latami i dawać nawroty.

W jaki sposób manifestują się owrzodzenia? Z początku skóra przybiera odcień ciemnej czerwieni lub purpury, co wynika z napływu krwi. Skóra w tym miejscu może też stać się twardsza, sucha i swędząca. Jeżeli w tej sytuacji nie zostanie wszczęte leczenie, kolejnym etapem jest powstanie wrzodu, który bywa bolesny, przy czym noga staje się ogólnie spuchnięta i obolała. Gdy natomiast dochodzi do infekcji owrzodzenia kończyn dolnych, objawem jest nieprzyjemna woń i wyciek ropy, a obszar wokół zmiany jest zaczerwieniony i wrażliwy.

Już pierwsze sygnały owrzodzeń powinny skłonić do zgłoszenia się do lekarza. Rozwojowi ran i infekcji można zapobiec! Kiedy owrzodzenie podudzia jest na wczesnym etapie i ma niewielki zasięg, ma szansę szybko się zagoić.

Owrzodzenie podudzi - jak je leczyć?

Choć to dolegliwość przykra, czasami bolesna oraz nieestetyczna, obecnie jest wiele sposobów na przyspieszenie gojenia się rany. Postępowanie terapeutyczne powinno być jednak wielokierunkowe. Aby przyspieszyć leczenie, lekarz może zdecydować o usunięciu martwych tkanek. Ponadto sprawdza się terapia uciskowa, poprzez noszenie specjalistycznych (a przy okazji komfortowych) podkolanówek, pończoch albo rajstop. Istotnym elementem leczenia jest farmakoterapia, której celem jest przywrócenie właściwego mikrokrążenia.

Na rynku dostępne są także , które pomagają leczyć nawet na głębokie i zaawansowane rany. Z jednej strony stwarzają dobre warunki do gojenia się owrzodzeń, z drugiej - pełnią funkcję ochronną wobec mikroorganizmów i zanieczyszczeń, pochodzących z otoczenia. Jak je dobrać? Opatrunek powinien być nieco większy niż rana oraz właściwie dopasowany do jej rodzaju. Rana może bowiem być sucha, z infekcją albo biofilmem, który utrudnia terapię, miewa mniejszy lub większy wysięk. W leczeniu ran z martwicą świetnie sprawdzą się opatrunki na owrzodzenia podudzi zawierające żel hydrokoloidowy stosowany też w leczeniu ran głębokich suchych oraz mało bądź umiarkowanie sączących. W przypadku infekcji, biofilmu albo obfitego wysięku warto sięgnąć po opatrunki antybakteryjne, ze srebrem.

Jak jeszcze możesz wspomóc leczenie owrzodzeń podudzia?

Staraj się trzymać chorą nogę na podwyższeniu. Nie zapominaj też o chodzeniu, które poprawia cyrkulację krwi - rodzaj i intensywność wysiłku fizycznego skonsultuj z lekarzem. Funkcjonowanie z jakąkolwiek raną nie jest przyjemne, ale współczesna medycyna daje wiele możliwości na złagodzenie i wyleczenie zmian owrzodzeniowych. Warto z nich korzystać i nie zwlekać z podjęciem terapii - po to, aby móc jak najszybciej wrócić do pełnej aktywności.

Piśmiennictwo:
  1. Venous Skin Ulcer - Topic Overview, WebMD, dostęp: 10.09.2016
  2. dr med. M. Kózka, Żylne owrzodzenia podudzi, Magazyn Medyczny - Lekarz Rodzinny 3/2002, s. 49-51
Artykuł przygotowany we wspołpracy z serwisem mojarana.pl

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy