Strona głównaChorobyPodsumowanie akcji "Głęboki oddech"

Podsumowanie akcji "Głęboki oddech"

Ponad 52 tysiące Polaków skorzystało dotychczas z akcji bezpłatnych badań spirometrycznych i konsultacji specjalistów chorób płuc w ramach Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc „Głęboki Oddech”.
Ponad połowa przebadanych miała nieprawidłowy wynik spirometrii. Dzięki działaniom Programu ponad 200 publikacji edukacyjnych nt. POChP pojawiło się w mediach w tym roku w całej Polsce.

Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” powstał, aby wspomóc walkę z POChP. Ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia choroby. POChP jest podstępna, a zbyt późno wykryta prowadzi do śmierci. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w roku 2020 POChP będzie trzecią przyczyną zgonów na świecie. Co roku w Polsce z powodu tej choroby umiera 14 tysięcy osób.

W tym roku, tak jak w poprzednich latach, w ramach Programu organizowane były akcje bezpłatnych badań spirometrycznych i konsultacji ze specjalistami chorób płuc w całej Polsce. Dzięki temu już ponad 52 tysiące Polaków poznało stan swoich płuc. W tym roku akcja skupiła się na dotarciu do mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest utrudniony.

Statystyki prowadzone w roku 2006 pokazują, że na badania spirometryczne i konsultacje z lekarzem specjalistą zgłosiło się ponad 10 tysięcy osób. Mimo szeroko prowadzonych w kraju działań profilaktycznych akcje Programu cieszą się dużym zainteresowaniem.

„W Polsce świadomość zagrożenia POChP jest wciąż niska, dlatego bardzo potrzebne są działania profilaktyczno-edukacyjne. Szczególnie nałogowych palaczy należy informować, że rzucenie palenia może zahamować chorobę, a nawet uchronić przed nią osoby bliskie. Żeby jednak nasze działania przyniosły efekt, należy je ciągle powtarzać. Staramy się to robić poprzez media” – wyjaśnia prof. Jan Zieliński, koordynator Programu „Głęboki Oddech”.

Tylko w tym roku w prasie, radiu, telewizji i internecie pojawiło się ponad 200 materiałów prasowych dotyczących POChP. Dzięki zainteresowaniu mediów oraz działającej od początku istnienia Programu stronie internetowej www.glebokioddech.pl zainteresowani mogą dowiedzieć się o akcjach profilaktycznych oraz poszerzać swoją wiedzę na temat choroby. Chorzy na POChP dowiadują się, jak dbać o siebie zimą, na co zwrócić uwagę w diecie czy jak rozpoznać chorobę.

Wśród zbadanych 53% miało nieprawidłowy wynik spirometrii i zostało skierowanych do konsultacji z lekarzem specjalistą. Wiele osób z nieprawidłowym wynikiem spirometrii to osoby palące papierosy obecnie lub w przeszłości.

Wyniki badań po raz kolejny potwierdziły, że na POChP choruje wiele kobiet. Wciąż jednak zauważalne jest częstsze występowanie POChP u mężczyzn – wśród osób palących jest ich o 24% więcej niż kobiet. Specjaliści chorób płuc prognozują, że wśród chorych na POChP liczba kobiet będzie wzrastała. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba kobiet palących z nieprawidłowym wynikiem spirometrii zwiększyła się o 9%. Wśród kobiet palących nieprawidłowy wynik spirometrii miało 42%, a wśród mężczyzn 66%.

Palenie papierosów przez kobiety jest szczególnie szkodliwe ze względu na stałe zatruwanie dziecka. Stwierdzono, że choć dwie trzecie kobiet rzuca palenie w ciąży, to po urodzeniu dziecka powraca do nałogu.

„Jest to niepokojący fakt, zwłaszcza, że u narażonych na dym papierosowy dzieci zmniejsza się odporność na infekcje dróg oddechowych i może to prowadzić w przyszłości do poważnych schorzeń” – mówi prof. Zieliński. „Dlatego w domach rodzin, mających małe dzieci, nie wolno palić! Palacze papierosów powinni zgłosić się na badanie spirometryczne.”

Badanie spirometryczne to pomiar rezerw oddechowych płuc, dzięki któremu możliwe jest wykrycie POChP już w bardzo wczesnym stadium rozwoju choroby. Badanie trwa około 5 minut, jest całkowicie bezbolesne i polega na wykonywaniu głębokich oddechów do małego aparatu – spirometru.

POChP

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • mariusz65:

    Jak rzucić palenie?

    Jestem palaczem od dawna, niestety mójej chorobie powininem nie palic, tylko jak to zrobić... Macie jakieś sprawdzone sposoby, jak Wy rzuciliście palenie? Doskonale zdjaę sobie sprawę, że najpierw trzeba sobie w głowie poukładać ale jednak ja potrzebuje rady, pomocy dodatkowej by mi sie udało. Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy
Blog