Strona głównaChorobyPrzedwczesna menopauza zwiększa ryzyko chorób przewlekłych

Przedwczesna menopauza zwiększa ryzyko chorób przewlekłych

Kobiety, które doświadczają przedwczesnej menopauzy, są znacznie bardziej narażone na rozwój wielu chorób przewlekłych, wynika z australijskich badań.
Przedwczesna menopauza zwiększa ryzyko chorób przewlekłych [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
Przeanalizowano dane dotyczące ponad 11 tysięcy kobiet w wieku 45-50 lat i monitorowano zdrowie uczestniczek przez dwie dekady.

- Badanie wykazało, że przedwczesna menopauza wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia u kobiet określonych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby serca, udar, osteoporoza, astma i rak piersi - zauważa dr Xiaolin Xu.

Jak obliczono, u 71 procent kobiet z przedwczesną menopauzą rozwinęło się kilka chorób przewlekłych przed ukończeniem przez te panie 60 roku życia. W przypadku kobiet, które doświadczyły menopauzy po pięćdziesiątce, 55 proc. dotyczyło podobne zjawisko.

Ustalono też, że u 45 procent kobiet z przedwczesną menopauzą rozwinęła się wielochorobowość po sześćdziesiątce. Miało to miejsce jedynie u 40 procent kobiet, które doświadczyły menopauzy w wieku 50-51 lat.

Takie odkrycia powinny zachęcić do kompleksowych badań przesiewowych i oceny ryzyka wielochorobowości u kobiet doświadczających wczesnej menopauzy. Kobiety mogą wprowadzać zmiany w stylu życia, aby spowolnić rozwój wielochorobowości, w tym starać się utrzymywać zdrową wagę, rzucić palenie papierosów i regularnie ćwiczyć - radzi dr Xu.

- Oczekiwana długość życia kobiet z krajów o wyższych dochodach, takich jak Australia, przekracza 80 lat, co oznacza, że jedna trzecia życia kobiety przypada na okres po menopauzie. To kolejny powód, dla którego wielochorobowość powinna być uważana za priorytet kliniczny i zdrowia publicznego, by lepiej kontrolować i zapobiegać chorobom przewlekłym u kobiet - uważa prof. Gita Mishra, współautorka badań.

Na podstawie: Premature menopause increases risk of chronic health issues

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy
Blog