Strona głównaChorobyRacjonalne priorytety w szczepieniach przeciw COVID-19 ratują tysiące istnień

Racjonalne priorytety w szczepieniach przeciw COVID-19 ratują tysiące istnień

Czekanie na swoją kolej może być frustrujące, szczególnie, gdy dotyczy to szczepień przeciw COVID-19. Jednak oparte na danych naukowych ustalanie, kto w danym momencie otrzyma szczepionkę, pozwala ratować wiele żyć i ogranicza rozprzestrzenianie się infekcji, mówią eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.
Racjonalne priorytety w szczepieniach przeciw COVID-19 ratują tysiące istnień [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Jakkolwiek panuje powszechna zgoda co do tego, że osoby starsze powinny być traktowane priorytetowo, obecnie toczą się debaty na temat tego, jakie grupy ludzi powinny być szczepione przeciw w następnej kolejności. Niektórzy zaś w ogóle sprzeciwiają się priorytetyzowaniu.

- Priorytetyzacja przynosi korzyści, ponieważ ludzie różnią się co najmniej w dwóch kluczowych aspektach - poziomie narażenia na infekcję i prawdopodobieństwie poważnych konsekwencji zachorowania - mówi prof. Michael Springborn z Uniwersytetu Kalifornijskiego. - Wiemy, że pracownicy pierwszej linii mają mniejszą możliwość społecznego dystansowania się, a tym samym zwiększone ryzyko, z kolei seniorzy są bardziej narażeni na poważną formę infekcji. Uwzględnienie tego znacznie zwiększa korzyści ze szczepień - dodaje prof. Springborn.

Uczeni wzięli pod uwagę czynniki transmisji COVID-19 i dane o grupach szczepionych jako pierwsze. Obliczyli, że przy ograniczonej ilości zgony, utracone lata życia i infekcje były od 17 do 44 procent niższe, gdy szczepienia były skierowane do najbardziej narażonych populacji (szczególnie seniorów i pracowników, którzy nie mogą pracować zdalnie) w porównaniu do sytuacji szczepienia wszystkich, bez wyjątku.

- Odkryliśmy również, że w regionach, w których nastąpił szybszy wzrost infekcji i gdzie rzadziej noszono maski oraz nie zachowywano dystansu społecznego, priorytetyzowanie było jeszcze ważniejsze dla osłabienia skutków pandemii - wskazuje dr Jack Buckner.

Strategie, które uwzględniały zarówno wiek, jak i rodzaj wykonywanej pracy, znacznie przewyższały te, które brały pod uwagę jedynie wiek. Priorytetyzacja określonych pracowników względem seniorów zależy od warunków. Na przykład, gdy istnieje duża podaż skutecznych szczepionek, a wybuch epidemii jest relatywnie pod kontrolą, idealnym rozwiązaniem może być skierowanie na szczepienia w pierwszej kolejności pracowników, aby pomóc zmniejszyć ogólne rozprzestrzenianie się choroby. Jeżeli jednak podaż szczepionek jest ograniczona, a liczba przypadków i zgonów rośnie, lepszą strategią może być szczepienie najpierw seniorów i osób najsłabszych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy