Jak uważają włoscy, argentyńscy i amerykańscy naukowcy, rak prostaty może być chorobą przenoszoną drogą płciową.
![Rak prostaty - choroba przenoszona drogą płciową? [© Antonio Gravante - Fotolia.com] Rak prostaty - choroba przenoszona drogą płciową? [© Antonio Gravante - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Rak-prostaty-8211-choroba-przenoszona-droga-plciowa_img537d419d23409.jpg)
Uczeni sądzą, że rozwojowi nowotworu prostaty może sprzyjać pasożyt
przenoszony drogą płciową - rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis). To rozpowszechniony pierwotniak, szacuje się, że na całym świecie zakażonych nim jest co najmniej 275 milionów ludzi.
Rzęsistek powoduje zakażenia narządów płciowych, które często pozostaje niezauważone, ponieważ może nie dawać żadnych objawów, czasem zaś powoduje niewielkie dolegliwości, takie jak swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych, problemy z oddawaniem moczu i nieprzyjemny zapach. Rozwój zakażenia może jednak doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, co z kolei może przyczyniać się do wystąpienia
raka prostaty.
Wcześniejsze badania, opublikowane w 2009 roku Journal of the National Cancer Institute, dowiodły, że jedna czwarta mężczyzn cierpiących na ten nowotwór była zakażona rzęsistkiem i ci pacjenci mieli najcięższe postacie choroby. Teraz próbowano wyjaśnić, dlaczego ta relacja ma miejsce, potrzebne są jednak dalsze badania w celu potwierdzenia relacji przyczynowo-skutkowej.
Eksperci zidentyfikowali białko produkowane przez Trichomonas, które jest podobne do wytwarzanego przez organizm czynnika hamujące migrację makrofagów (komórek mających udział w komórek odpornościowych). Okazało się, że białko to sprzyja proliferacji komórek oraz stymuluje stan zapalny. Istniałoby zatem specyficzne białko wytwarzane przez rzęsistek wywołujące proce, który może prowadzić do raka.
Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów w męskiej populacji. W 2011 roku rak prostaty był drugim najczęściej diagnozowanym rakiem i szóstą najczęstszą przyczyną zgonu z powodu raka u mężczyzn na świecie.
Swoje obserwacje uczeni opublikowali w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.
Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »