Strona głównaChorobySieć EUROPRISE - postęp w dziedzinie zapobiegania HIV

Sieć EUROPRISE - postęp w dziedzinie zapobiegania HIV

Myśląc o pracy naukowca, często wyobrażamy sobie stroniącego od świata geniusza pochłoniętego bez reszty eksperymentami w laboratorium. Wizji tej przeciwstawiła się niedawno wyjątkowa grupa badaczy, którzy wspólnie pracują nad powstrzymaniem przenoszenia wirusa HIV.
Sieć EUROPRISE - postęp w dziedzinie zapobiegania HIV Finansowana przez UE HIV Enterprise (EUROPRISE) to sieć uczonych, którzy przełamali podziały między dziedzinami badawczymi. Praca na zasadzie partnerstwa nie tylko pomogła im dokonać postępów w badaniach nad HIV, ale również stworzyć nowy model międzynarodowej współpracy naukowej.

Skupiająca 70 organizacji sieć EUROPRISE wyznaczyła nowe standardy badań i zebrała znaczące ilości danych, co byłoby nieosiągalne dla instytucji działającej w pojedynkę.

Ponadto struktura ta pozwoliła opracować nowy program studiów doktoranckich z zakresu technologii zapobiegania HIV. Skorzystało z niego ponad 60 studentów, między innymi z Chin, Indii i Tanzanii.

EUROPRISE stanowi platformę współpracy przede wszystkim dla specjalistów z dziedziny szczepionek i mikrobicydów - żeli i kremów dopochwowych wspomagających zapobieganie przenoszeniu wirusa HIV. W przeszłości te dwie dziedziny były od siebie niezależne i to EUROPRISE zbliżyło je do siebie w ramach największego na świecie konsorcjum tego typu. Badacze opracowują innowacyjne metody stosowania szczepionek i mikrobicydów.

Swój wkład do EUROPRISE wniosło ponad 70 instytucji i przedsiębiorstw z 13 krajów Europy. W grupie zaangażowanych przedsiębiorstw znalazły się między innymi: GSK, Novartis, Mabtech i Sanofi Pasteur. Jednym z niespodziewanych wyników współpracy w ramach EUROPRISE było zapoczątkowanie badań klinicznych między innymi w ośmiu krajach afrykańskich.

- Sieć EUROPRISE nie miała w planach wspierania badań klinicznych, jednak jednym z jej głównych sukcesów jest wypełnienie luk pomiędzy niepowiązanymi ze sobą europejskimi projektami badawczymi w zakresie szczepionek i mikrobicydów przeciwko HIV. Ponieważ pojawiła się możliwość wymiany informacji i strategii z poprzednich badań, nowe badania kliniczne uzyskały wsparcie w ramach EUROPRISE. A zatem, mimo iż prowadzenie badań klinicznych nie należy do celów sieci doskonałości, mogliśmy kilka tego rodzaju przedsięwzięć wesprzeć i upowszechnić ich w sieci. To poszerzyło zakres całego projektu - mówi profesor Robin Shattock, koordynator EUROPRISE.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • JoannaR:

    Krwiodawstwo - wymysł szatana?

    Miałam wczoraj wizytę ŚJ, ale pytanie zadaję w zdrowotnych a nie religijnych, dotyczy bowiem krwiodawstwa. Otóż wczoraj dowiedziałam się, że w wyniku oddawania krwi mogę nabawić się" AIDS, żółtaczki A, B, C, anemii, wszelkich możliwych chorób wenerycznych oraz nowotworów. Oczywiście, ja wiem że to w... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy
Blog