Strona głównaChorobyTechnologia przywraca ludziom wzrok

Technologia przywraca ludziom wzrok

Wyniki nowych badań pokazują, jak biosyntetyczne rogówki mogą pomóc w regeneracji i naprawie uszkodzonej tkanki oka i znacznie poprawić widzenie człowieka. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Science Translational Medicine, dofinansowane w części z unijnych stypendiów międzynarodowych Marie Curie pokazują, że optymalizacja tych implantów może stanowić dla pacjentów potrzebujących leczenia skuteczną i bezpieczną alternatywę w stosunku do rogówek pobieranych od dawców.

Osoby, które wymagają wymiany uszkodzonej tkanki i leczenia ślepoty rogówkowej są obecnie uzależnione od ludzkich dawców rogówki. Ale dawców rogówki na świecie jest bardzo niewielu.

Aby zaradzić problemowi, naukowcy z kanadyjskiego Instytutu Badań Szpitalnych w Ottawie (OHRI, filii Uniwersytetu w Ottawie), z Uniwersytetu w Linköping w Szwecji oraz z amerykańskiej grupy FibroGen Inc. przeprowadzili testy kliniczne na wczesnym etapie z udziałem 10 pacjentów w celu sprawdzenia, czy biosyntetyczne rogówki mogą być wykorzystywane do endogenicznej (odśrodkowej) regeneracji tkanki, umożliwiając w ten sposób uniezależnienie się do tkanki pochodzącej od ludzkiego dawcy.

Doświadczenie zakończyło się bezprecedensowymi wynikami, które pokazały, że w przeciwieństwie do tego, co zwykle dzieje się w przypadku transplantacji od ludzkiego dawcy, nie odnotowano reakcji odrzucenia u żadnego z pacjentów i nie była potrzebna intensywna supresja immunologiczna.

"Implanty biosyntetyczne pozostały stabilnie zintegrowane i beznaczyniowe [niepowiązane z naczyniami krwionośnymi] przez 24 miesiące po operacji, bez konieczności długofalowego stosowania immunosupresyjnych leków steroidowych, które są wymagane przy tradycyjnej alotransplantacji" - czytamy w artykule.

Naukowcy donoszą, że zaobserwowali również regenerację nerwów i przywrócenie wrażliwości na dotyk.

"Badania są istotne, ponieważ po raz pierwszy wykazują, że sztucznie wyprodukowana rogówka może połączyć się z okiem człowieka i stymulować regenerację" - wyjaśnia naczelna autorka, dr May Griffith z OHRI i Uniwersytetu w Linköping. "Dzięki dalszym badaniom to podejście mogłoby pomóc w przywróceniu wzroku milionom osób, które czekają na transplantację od ludzkiego dawcy rogówki."

Nad biosyntetyczną rogówką prace trwały przez ponad 10 lat. Dr Griffith wraz z kolegami rozpoczęła wytwarzanie kolagenu w laboratorium, a następnie formowała go w kształt rogówki.

Następnie podjęła współpracę z dr Perem Fagerholmem, okulistą z Uniwersytetu w Linköping, aby dać ludziom pierwszy na świecie biosyntetyczny implant rogówki.

Prace objęty testy kliniczne z udziałem 10 Szwedów dotkniętych zaawansowanym stożkiem rogówki (kiedy normalnie okrągła rogówka staje się cienka i nieregularna) lub bliznowaceniem centralnej części rogówki. Każdy z pacjentów otrzymał biosyntetyczną rogówkę, a naukowcy odkryli, że dwa lata po operacji komórki i nerwy z własnej rogówki pacjenta wrosły w implant. "Zregenerowana" rogówka wygląda normalnie i ma zdrową tkankę.

Naukowcy odkryli, że biosyntetyczna rogówka nie tylko rozpoczyna wytwarzanie normalnych łez, skutecznie natleniając oko, ale również staje się wrażliwa na dotyk. Wzrok poprawił się w sumie u 6 z 10 pacjentów.

"Niezwykle zachęcająco działają na nas uzyskane wyniki i ogromny potencjał biosyntetycznych rogówek" - mówi dr Fagerholm. "W toku są już prace nad dalszym udoskonaleniem biomateriału i zmodyfikowaniem techniki operacyjnej, jak również planowane są nowe badania, które rozszerzą zastosowanie biosyntetycznej rogówki w przypadku innych chorób oczu wymagających transplantacji."

Więcej informacji:

Działania Marie Curie:
http://ec.europa.eu/research/fp6/mariecurie-actions/indexhtm_en.html

Instytut Badań Szpitalnych w Ottawie (OHRI):
http://www.ohri.ca

Uniwersytet w Linköping:
http://www.liu.se/om-liu/?l=en

Przeczytaj także


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • KZG:

    Wynik rezonansu magnetycznego głowy

    Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
    Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy
Blog