Czerniak jest nowotworem rzadkim, ale liczba zachorowań stale rośnie, także wśród młodszej populacji. W Polsce w 2011 roku był to 16. co do częstości występowania nowotwór wśród mężczyzn i 15. u kobiet. W 2015 roku był to już odpowiednio 11. i 12. co do częstości zachorowań nowotwór złośliwy. Na szczęście, nie rośnie w tym samym tempie liczba zgonów z powodu czerniaka. W 2011 roku odnotowano 2400 nowych przypadków przy liczbie zgonów wynoszącej 1150. W 2015 było o 50% więcej zachorowań – 3600, ale liczba zgonów wzrosła w mniejszym stopniu – do 1446. Mamy bowiem ogromny postęp w leczeniu tego nowotworu – podkreślał dr n. med. Marek Ziobro, kierownik Kliniki Nowotworów Układowych i Uogólnionych w Krakowskim Oddziale Centrum Onkologii Instytutu im M. Skłodowskiej-Curie.Wczesne postaci czerniaka z reguły nie wymagają wielodyscyplinarnego, wysoko-specjalistycznego leczenia. Właściwą diagnostykę i terapię zapewnią dermatolog,
Podstawową metodą jest leczenie chirurgiczne. Jednak jego skuteczność nie przekracza 60%. Nowe terapie w ogromnym stopniu zwiększają szanse przeżycia – podkreślał dr Ziobro.Pacjenci z zaawansowanym czerniakiem skóry mogą korzystać w Polsce z nowoczesnej immunoterapii oraz leczenia ukierunkowanego molekularnie – terapii celowanych. Jednak dostęp do tych metod ograniczony jest kontraktami placówki medycznej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Umowy pozwalające na stosowanie wszystkich dostępnych leków posiada tylko 21 ośrodków w kraju. Zdaniem specjalistów, chorzy z agresywnym, zaawansowanym czerniakiem powinni od razu trafiać właśnie do tych klinik i oddziałów, by przyspieszyć wdrożenie najbardziej skutecznej terapii.
Chory na czerniaka powinien być leczony w ośrodku, który dysponuje wszystkimi możliwymi terapiami i zapewnia kompleksowość leczenia, a także szybkie przeprowadzenie konsultacji wielospecjalistycznej czyli konsylium. Lekarze, którzy specjalizują się w danym typie nowotworu powinni być w jednym miejscu. W Polsce jest 21 publicznych, wielospecjalistycznych ośrodków, które zapewniają: właściwą organizację terapii, możliwość leczenia w każdym rejonie kraju oraz posiadają doświadczonych specjalistów w leczeniu czerniaka – podsumowuje prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Pełnomocnik Dyrektora ds. Badań Klinicznych Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.Akcja Masz czerniaka? Sprawdź, gdzie się leczyć ma pomóc chorym w zdobyciu informacji, gdzie możliwe jest przejście odpowiedniej, pełnej terapii prowadzonej przez wielodyscyplinarny zespół specjalistów. W ramach kampanii 21 ośrodków leczących kompleksowo zostanie oznaczonych przez specjalne naklejki i plakaty. Listę wszystkich placówek medycznych zapewniających kompleksowe leczenie zaawansowanego czerniaka można znaleźć na stronie internetowej Akademii Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Pod tym adresem znajduje się także szereg innych, rzetelnych informacji, przydatnych zarówno pacjentom cierpiącym na czerniaka czy podejrzewającym u siebie nowotwór, jak i lekarzom.
Tagi: czerniak, zaawansowany czerniak
Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »
Zastrzeżenia odpowiedzialności
Podziel się:
Przerzuty do mózgu – w ich zapobieganiu pomóc mogą leki przeciwzakrzepowe
Kastalgina z owocu camu camu zwiększa skuteczność immunoterapii
Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany:
zaloguj się /
zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.
KZG:
Wynik rezonansu magnetycznego głowy
Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier... Pokaż pełną treść pytania ›