Strona głównaChorobyWzrost a ryzyko zakrzepów

Wzrost a ryzyko zakrzepów

Wzrost może mieć związek z poziomem ryzyka powstawania zakrzepów. Odkryty związek może wynikać z tego, że osoby wyższe mają dłuższe żyły w nogach, a więc więcej jest miejsca, w którym mogą wystąpić problemy.
Szwedzcy badacze odkryli, że może być czynnikiem ryzyka powstawania zakrzepów. Uczeni z Uniwersytetu w Lund oraz Uniwersytetu w Malmö, na podstawie analiz wzrostu i stanu zdrowia miliona rodzeństw, ustalili, że mężczyźni o wzroście poniżej 160 cm cechowali się o 65 proc. niższym ryzykiem skrzepów w porównaniu do mężczyzn o wzroście powyżej 188 cm.

Wzrost w naszej populacji rośnie, co może przyczynić się do zwiększenia częstości występowania zakrzepicy, mówią autorzy badań.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa dotyczy setek tysięcy ludzi w całej Europie. Stanowi ona częstą przyczynę zawału serca i . Powszechnymi tego wyzwalaczami są operacje, , unieruchomienie (np. wynikające ze złamań) i .

Odkryty związek może wynikać z tego, że osoby wyższe mają dłuższe żyły w nogach, a więc więcej jest miejsca, w którym mogą wystąpić problemy. Poza tym występuje również silniejsze ciśnienie grawitacyjne w żyłach stóp wyższych osób, co może zwiększyć ryzyko spowolnienia przepływu krwi lub czasowego jego zatrzymania, wyjaśniają autorzy badań.

Uczeni sądzą, że należy zacząć uwzględniać wzrost w ocenie ryzyka dla , podobnie jak w ocenie nadwagi. Potrzebne są jednak dalsze badania, by ustalić ewentualne relację pomiędzy wzrostem i dziedziczonymi zaburzeniami krwi oraz innymi chorobami.

Badania przedstawiono w magazynie Circulation: Cardiovascular Genetics.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć