Strona głównaChorobyZaburzenia odżywiania a dysmorfia

Zaburzenia odżywiania a dysmorfia

Jak wynika z nowych badań opublikowanych w czasopiśmie "Eating and Weight Disorders", osoby z zaburzeniami odżywiania 12 razy częściej koncentrują się na dostrzegalnych wadach ich wyglądu fizycznego niż osoby bez zaburzeń związanych z jedzeniem.
Zaburzenia odżywiania a dysmorfia [fot. collage Senior.pl]
Naukowcy z Anglia Ruskin University (ARU) przebadali ponad 1600 osób regularnie uczęszczających do . Jak ustalili, liczba osób z (Body Dysmorphic Disorder, BDD) - stanem psychicznym cechującym się obsesyjną obawą o wady wyglądu - była 12-krotnie wyższa wśród osób z podejrzeniem zaburzeń odżywiania.

Około 30 proc. uczestników wykazywało objawy , a autorzy dostrzegli, że aż 76 proc. z tych osób cierpiało również na cielesne zaburzenia dysmorficzne.

Równocześnie nie odkryto znaczących związków między BDD, seksualnością i korzystaniem z mediów społecznościowych, choć płeć miała tu znaczenie - kobiety częściej wykazywały symptomy zaburzeń dysmorficznych.
Dysmorfia ciała może powodować niepokój, stres i obniżoną jakość życia. Jakkolwiek osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania, takie jak i bulimia, wykazują podobne cechy jak osoby z BDD, dotychczasowe badania dotyczące tego związku były nieliczne - mówi dr Mike Trott, PhD, współautor badań - Medycy pracujący z osobami z zaburzeniem dysmorficznym ciała powinni regularnie badać je pod kątem zaburzeń odżywiania, ponieważ okazuje się, że istnieje silna korelacja między tymi problemami - wskazuje dr Trott.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy