Strona głównaChorobyZbyt wielu ludzi ignoruje objawy raka

Zbyt wielu ludzi ignoruje objawy raka

Jak wynika z brytyjskich badań, choć ponad połowa osób, które wypełniły kwestionariusz dotyczący zdrowia, doświadczyła potencjalnych objawów raka, jednak tylko 2 procent uczestników rozważało możliwość raka złośliwego.
Zbyt wielu ludzi ignoruje objawy raka [© Photographee.eu - Fotolia.com] Nowy sondaż wykazał, że wielu ludzi lekceważy możliwe objawy nowotworu.

W badaniu wzięło udział 1 700 osób w wieku powyżej 50 lat, które wypełniły kwestionariusz zdrowia z listą 17 objawów. 10 symptomów stanowiło powszechnie nagłośnione możliwe oznaki raka, takie jak: niewyjaśniony przedłużający się , krwawienie, lub znaczące zmiany w aktywności jelit lub pęcherza moczowego, etc.

53 procent uczestników zadeklarowało, że doświadczyło co najmniej jednego z potencjalnych objawów raka w poprzednich trzech miesiącach, jednak tylko 2 procent sądziło, że to rozwój nowotworu mógł stanowić przyczyny tych objawów.

Jak wskazują eksperci Cancer Research U.K., w wielu przypadkach potencjalne oznaki raka uznano za wywoływane takimi przyczynami, jak: wiek, zakażenie, , torbiele i .

- Większość osób z objawami potencjalnie ostrzegawczymi nie ma raka, ale niektórzy będą mieli, a inni mogą zachorować na choroby, których szybkie wykrycie byłoby bardzo korzystne - mówi dr Katriina Whitaker z University College w Londynie, współautorka badań. - Z tego powodu ważne jest sprawdzenie tych symptomów się, zwłaszcza, jeśli nie przechodzą. Tymczasem ludzie mogą opóźnić wizyty u lekarza, jeśli nie uznają raka za możliwą przyczynę - dodaje Whitaker.

Co szczególnie niepokojące, nawet bardziej oczywiste objawy ostrzegawcze, takie jak niewyjaśnione grudki lub zmiany w wyglądzie rzadko były przypisywane nowotworowi. I to pomimo faktu, że - co dowodzą liczne badania - powszechnie są rozpoznawane jako zwiastujące duże .

Wyniki badań opublikowano w PLoS ONE.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy