Strona głównaChorobyDemencja - obecnie niemal połowa seniorów umiera z diagnozą tej choroby

Demencja - obecnie niemal połowa seniorów umiera z diagnozą tej choroby

W USA niemal połowa wszystkich starszych osób umiera z diagnozą demencji. To o 36 proc. więcej niż dwie dekady temu.
Demencja - obecnie niemal połowa seniorów umiera z diagnozą tej choroby [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Ten gwałtowny wzrost może mieć jednak więcej wspólnego z lepszą świadomością społeczną, bardziej szczegółową dokumentacją medyczną i systemowymi zmianami w służbie zdrowia niż faktycznym nasileniem choroby.

W każdym razie, zdaniem ekspertów daje to szansę większej liczbie seniorów, aby z wyprzedzeniem porozmawiać ze swoimi rodzinami i pracownikami służby zdrowia na temat rodzaju oferowanej opieki w przypadku rozwoju choroby Alzheimera lub innej formy zaburzeń funkcji poznawczych.

Uczeni z University of Michigan użyli danych 3,5 miliona osób w wieku powyżej 67 lat, które zmarły w latach 2004-2017.
W 2004 roku około 35 proc. tych rachunków medycznych obejmowało opiekę lekarską lub pielęgniarką z powodu demencji, jednak do 2017 roku odsetek ten wzrósł do ponad 47 proc.

Zauważono też, że u schyłku życia opieka, którą otrzymywali pacjenci z demencją, zmieniła się z czasem, w tym zmniejszeniu uległ odsetek osób, które zmarły w łóżku szpitalnym lub na OIOM-ie, lub musiały być karmione przez sondę. Odsetek ludzi korzystających z usług hospicyjnych, ogromnie wzrósł z 36 proc. do prawie 63 proc.

- To pokazuje, że mamy dużo do zrobienia, jeśli chodzi o proaktywne podejście do preferencji dotyczących opieki u schyłku życia nad osobami, u których zdiagnozowano demencję i które wraz z bliskimi stoją przed koniecznością podjęcia decyzji o dalszych krokach leczniczo-opiekuńczych - mówi dr Julie Bynum z Michigan Medicine.

Na podstawie: Half of older adults now die with a dementia diagnosis, up sharply

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • ruda55:

    Choroba Alzheimera

    Pochodzę z Dolnego Śląska,może ktos wie gdzie są jakieś ośrodki,żeby oddać mamę na 2-3 tygodnie przynajmniej dwa razy w roku?Błagam o pomoc!
    Gdzie mogę kupić" Poradnik dla opiekunów osób dotkniętych chorobą Alzheimera"?Opiekuję się mamą 5 lat,nikt mi nie pomaga,jestem na skraju wyczerpania psychiczn...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy
Blog